Medale łyżwiarzy i biathlonistów - złoto i srebro dla zawodników z Porońca

Łyżwiarze szybcy na długim torze i biathloniści 2012 rok zakończyli mocnym akcentem. Przywożą wór medali z mistrzostw Polski. Łyżwiarze do pięciu krążków zdobytych w pierwszym dniu, w weekend dorzucili kolejnych trzynaście. Rządzili i dzieli na warszawskich Stegnach.

Na dystansie sprinterskim złoto zawisło na szyi Luizy Złotkowskiej, a srebro wywalczyła Katarzyna Bachleda Curuś.

Obie panczenistki reprezentują barwy Porońca Poronin. Te same zawodniczki stanęły na podium po biegu na dystansie 3 km. Z tym, iż na najwyższym znalazła się Bachleda Curuś, a Luiza na najniższym. Bachleda Curuś jeszcze raz mogła delektować się złotem, po biegu na 1000 metrów oraz srebrnym krążkiem na dystansie 1500 metrów. Trenerzy podkreślali dobrą formę naszej utytułowanej zawodniczki, która wróciła do sportu po macierzyńskiej przerwie.

Panowie z Porońca też nie chcieli być gorsi, powiększając medalowy skarbiec. Konrad Niedźwiedzki do dorobku pań dorzucił dwa krążki w kolorze złotym, wywalczył je na dystansie 1000 i 1500 metrów. Na obu dystansach jego kolega klubowy Jan Szymański był trzeci, za to bezkonkurencyjny w najdłuższym wyścigu na 10 km. W tej ostatniej konkurencji na drugim stopniu podium stanął panczenista AZS Zakopane, Sebastian Druszkiewicz. Zakopiańczycy – Andrzej Gąsienica Laskowy, Piotr Głowacki, Dariusz Stanuch – okazali się najszybsi w wyścigu drużynowym.
Mistrzostwa wyłoniły kadrę na wielobojowe mistrzostwa Europy (11-13 stycznia w Heerenveen) oraz na drugą część sezonu. Z naszych zawodników znaleźli się w niej: Złotkowska, Niedźwiedzki i Szymański. W rezerwie pozostaje Angelika Fudalej z AZS Zakopane.

Biathloniści nie mogą się poszczycić takim wysypem medali, ale z Jakuszyc również nie wracają z pustymi rękoma. Do brązowego krążka Łukasza Szczurka w sprincie dorzucili kolejne. W biegu na dochodzenie pochodząca z Czerwiennego Krystyna Pałka (reprezentuje AZS AWF Katowice) zdobyła srebrny medal. W tym samym biegu mężczyzn przebudzili się dwaj reprezentanci Polski, Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk (obaj BKS WP Kościelisko), którzy zajęli dwa najwyższe stopnie na podium.

W niedzielę, na zakończenie mistrzostw, rozegrano biegi sztafetowe kobiet 4x6 km oraz mężczyzn 4x7,5 km. W biegu kobiet złoty krążek zawisł na szyi Krystyny Pałki i Pauliny Bobak, które biegły w sztafecie AZS AWF Katowice.
W sztafecie męskiej, pomimo pięciu rund karnych, dominowali zawodnicy BKS WP Kościelisko, mający w składzie kadrowiczów – Adama Kwaka, Szczurka i Pływaczka. W głównych rolach wystąpili dwaj ostatni, którzy celnie strzelali i szybko biegli. Pływaczyk miał najlepszy czas biegu spośród wszystkich zawodników sztafet.