Śmieci skrzydeł nie mają

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Ponad 50 kilogramów śmieci zebrali wolontariusze EPAM Polska na górskiej trasie wiodącej ze schroniska Kudłacze do Pcimia. Posprzątali tym samym po nieodpowiedzialnych turystach i edukowali innych, jak odpowiednio powinni zachować się w górach.

Koordynatorem akcji był Dominik Dobrowolski, podróżnik i ekolog. 

Wyprawa składała się z kilku etapów. Podczas marszu z Pcimia do schroniska Kudłacze EPAMersi wzięli udział w szkoleniu na temat bezpieczeństwa i poprawnego zachowania w górach, a po wycieczce odpoczywali na szczycie. Wolontariusze zawiesili również na budynku schroniska edukacyjną tabliczkę z orłem przednim – symbolem akcji, który przypomina turystom, że “Śmieci skrzydeł nie mają”, a także nakazuje im zabranie odpadków ze sobą, segregację i wrzucenie do odpowiednich pojemników. W polskich górach, dzięki tej inicjatywie, jest już ponad sto podobnych tablic.  

W trosce o poprawę środowiska 

Podczas powrotnej trasy do Pcimia EPAMersi zbierali śmieci, dając tym samym dobry przykład innym wędrowcom, jak poprawnie powinni zachować się w górach. - To niesłychane, że podczas wycieczki w góry zebraliśmy ponad 50 kilogramów śmieci, kiedy tymczasem w ogóle nie powinno ich tam być. Napotkaliśmy zarówno papierki po przekąskach, jak i szklane i plastikowe butelki, a nawet odkryliśmy skład zużytych opon - mówi Katarzyna Dudziak, uczestniczka wycieczki i koordynatorka działań ESG w EPAM Polska. 

- Sytuacja, z jaką spotkali się wolontariusze, oburza, a z drugiej strony pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie edukacji na temat poprawnego zachowania w górach. W EPAM mamy świadomość tego, że dzikie wysypiska śmieci są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i ekosystemów, dlatego nie poddajemy się w naszych działaniach skupionych na oczyszczaniu zielonych przestrzeni - dodaje Radosław Świętoń, Head of People w EPAM Polska.  

Program edukacyjny “Śmieci skrzydeł nie mają” jest realizowany od 2018 roku w celu utrzymania czystości polskich gór. Pierwsza tego typu inicjatywa została zorganizowana w Górach Suchych, a dzisiaj obejmuje swoim zasięgiem pasma od Sudetów po Bieszczady.  
 

Akcja oczyszczania Beskidów jest częścią kampanii “EPAM Poland Green Sweep”. Doskonale wpisuje się ona w strategię ESG przyjętą przez firmę EPAM, która zakłada realizację szeregu działań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Poprzez tego typu proekologiczne inicjatywy pracownicy EPAM Polska mają wpływ na poprawę środowiska oraz tworzenie przyjaznego świata dla przyszłych pokoleń. 

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama