Festiwal Kiepury rozpoczęty! (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Koncertem najpiękniejszych arii operowych rozpoczął się w sobotę, 10 sierpnia, 57. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tego wieczoru publiczność oklaskiwała trójkę solistów: Izabelę Matułę, Jadwigę Postrożną i Dominika Sutowicza, którym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Za dyrygenckim pulpitem stanął maestro Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej. Tegoroczne edycja Festiwalu im Kiepury potrwa do 17 sierpnia.

Uwertura z "Nabucco" G. Verdiego rozpoczęła koncert inauguracyjny tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury. W sobotni wieczór publiczność w Pijalni Głównej mogła usłyszeć najpiękniejsze arie chętnie wykonywane przez gwiazdy muzyki operowej, wśród których znalazły się dzieła takich kompozytorów jak: Giacomo Puccini, Gioacchin Rossini, Georges Bizet, Giuseppe Verdi czy Stanisław Moniuszko.

Krynicką publiczność powitali młodzi artyści, cieszący się już jednak uznaniem melomanów i występujący z powodzeniem na międzynarodowych estradach i scenach. Gośćmi wieczoru byli: Izabela Matuła – sopran, Jadwiga Postrożna – mezzosopran i tenor Dominik Sutowicz.

Podczas niemal trzygodzinnego koncertu melomani oklaskiwali m.in: duet Toski i Cavaradossiego „Mario, Mario… Son qui” z opery Pucciniego w wykonaniu Izabeli Matuły i Dominika Sutowicza, arię głównej bohaterki z "Carmen" G. Bizeta "Chanson bohème" w interpretacji Jadwigi Postrożnej i arię Don Joségo "La fleur que tu m’avais jetée" z tej samej opery śpiewaną przez tenora Dominika Sutowicza, fragment dzieła "Adriana Lecouvreur" F. Ciléa - arię "Ecco, respiro appena… Io son l’umile ancella" w interpretacji sopranistki Izabeli Matuły oraz wykonanie mezzosopranitki Jadwigi Postrożnej arii Leonory "Fia dunque e vero…/ Oh mio Ferrando…" z dzieła G. Dionizettiego "La Favorita".

Oprócz ulubionych przez publiczność fragmentów najpopularniejszych dzieł operowych podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały także te rzadziej wykonywane partie, niektóre z nich na estradzie Pijalni Głównej można było usłyszeć po raz pierwszy, jak np. G. Verdiego "Giovanna d’Arco", "I Lombardi alla prima crociata" i chór z opery "Les Pêcheurs de perles" G. Bizeta w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej.

Galę otwierającą 57. Festiwal im. Jana Kiepury zza pulpitu dyrygenckiego poprowadził prof. Piotr Sułkowski dyrektor Opery Krakowskiej. Artystom towarzyszył Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie i Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. H. M. Góreckiego w Katowicach.

Podczas inauguracyjnego koncertu, zgromadzoną w Pijalni Głównej publiczność, powitali także  przedstawiciele organizatorów, gospodarza i partnera głównego Festiwalu, oficjalnie otwierając tegoroczne wydarzenie.

- To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy jako samorząd województwa małopolskiego, który mam zaszczyt reprezentować, otworzyć razem z państwem 57. Festiwal im. Jana Kiepury - mówiła Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego oficjalnie otwierając tegoroczne wydarzenie. - Bardzo się cieszę, że Małopolska po raz kolejny wspiera - także finansowo - festiwal, jestem dumna jako Członek Zarządu, który odpowiada za małopolską kulturę, że możemy pochwalić się naszymi instytucjami kultury: Filharmonią Krakowską im. Szymanowskiego oraz Operą Krakowską.

- Przez osiem dni będziemy przepełnieni wielkimi wrażeniami, jestem przekonany, że będzie to cudowny, wielki festiwal - dodał burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, witając publiczność, a także dziękując organizatorom i partnerom wydarzenia.

W imieniu organizatora - Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju publiczność powitała jego dyrektor Marta Mordarska, życząc melomanom niezapomnianego tygodnia pełnego wrażeń artystycznych.

Stolicą muzyki operowej i operetkowej nazwał Krynicę prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny 57. Festiwalu im. Jana Kiepury.

- Jak na stolicę przystało, będziemy prezentować na festiwalu wielkie dzieła wielkich kompozytorów, wielkich artystów i twórców. Mamy znakomitych solistów różnego pokolenia, ale w tym roku szczególnie postawiliśmy na młodych. Chciałbym, aby Krynica była miejscem, które będzie lansowało młode gwiazdy, byśmy przekazywali poprzez ten festiwal wrażliwość młodemu pokoleniu - mówił prof. Tadeusz Pszonka.

Galę otwierającą poprowadziła Regina Gowarzewska.

Inauguracji 57. Festiwalu im. Jana Kiepury towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa, grafiki i fotografii artystów Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu i Krynickiego Stowarzyszenia Twórców "Galeria pod Kasztanem" "Artyści- Kiepurze", który odbył się w krynickiej Galerii Sztuki "Siedlisko".

- Krynica zawsze była i jest bliska mojemu sercu - mówiła podczas wernisażu Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. - To, że dziś jestem z państwem to nie jest obowiązek a wielki przywilej i przyjemność, bo kultura - zwłaszcza w Małopolsce - jest niezwykle piękna.

Tegoroczny Festiwal im. Jana Kiepury potrwa do 17 sierpnia. Przez najbliższy tydzień na uczestników czeka niemal 30 wydarzeń: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, koncerty kameralne, ale również przedstawienie teatralne i występy wokalno-choreograficzne, a także niezwykle lubiane spotkania z artystami.

Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju. Twórcą Festiwalu i organizatorem pierwszych 15. edycji był Stefan Półchłopek, który - nawiązując do tradycji przedwojennej Krynicy - chciał upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1967 roku. Gościem honorowym była wówczas Marta Eggerth-Kiepura, żona słynnego tenora. Przez niemal 30 lat Festiwal prowadził Bogusław Kaczyński.

Gospodarzem 57. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego oraz Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

 

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama