Tarnowskie ochoty 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Także w Tarnowie odbyły się dzisiaj obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego. Patronat nad uroczystościami objął wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Organizatorami wydarzenia byli: wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar, prezydent miasta Tarnowa dr Jakub Kwaśny oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie Małgorzata Mękal.

W uroczystościach uczestniczył również minister rolnictwa i rozwoju wsi dr Czesław Siekierski. 

Wojsko Polskie jest naszą dumą!

- W obliczu tak wielu współczesnych zagrożeń i tak bardzo niestabilnej sytuacji na arenie międzynarodowej potrzeba nam działań strategicznych, potrzeba nam silnych, mądrych sojuszy i odpowiedzialnego współdziałania na rzecz obrony i rozwiązań adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. Być żołnierzem, być polskim żołnierzem, to ogrom wyzwań i odpowiedzialności. To także zasłużony szacunek i wdzięczność narodu, który rozumie i zna cenę niepodległości. Wojsko Polskie jest naszą dumą! Wojsko Polskie jest siłą naszego państwa! Pamiętajmy o tym dziś, w tym uroczystym dniu i każdego kolejnego dnia – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. 

Tym, którzy budowali polską niepodległość

Obchodząc Święto Wojska Polskiego z szacunkiem i wdzięcznością wspominane są dzieje polskich żołnierzy. Po uroczystym złożeniu kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego zebrani udali się pod pomnik Wincentego Witosa. Następnie przemaszerowano do bazyliki katedralnej, gdzie odprawiona została msza święta za Ojczyznę. 

Dalsza część obchodów odbyła się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy słowach hymnu narodowego uroczyście podniesiono na maszt polską flagę. Odczytany został Apel Pamięci przywołujący Ojców Niepodległości, po czym oddano salwę honorową. Zwieńczeniem wydarzeń było złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.  

Z inicjatywy wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara po uroczystościach na chętnych czekała grochówka. Atrakcje zapewniło także Wojsko Polskie. Stanowiska promocyjne przygotowały: 6 Brygada Powietrzno-Desantowa, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Tarnowie, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz 5 Pułk Dowodzenia. 

Społecznik, polityk, premier

W Zaułku Władysława Łokietka w Tarnowie udostępniono wystawę przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Biograficzne plansze przybliżają sylwetkę trzykrotnego premiera Polski Wincentego Witosa. Ten wybitny społecznik i polityk związany był silnie z ziemią tarnowską. Wystawa prowadzi przez kolejne lata jego życia, ukazując jednocześnie ważne momenty w historii Polski. Będzie dostępna dla mieszkańców i gości przez cały tydzień. Można o niej przeczytać także tutaj: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/162694,Wincenty-Witos.html

- Od młodości zaangażowany społecznie, oddany sprawom polskim, wreszcie dumny ze swoich korzeni. Wincenty Witos to postać, która inspirowała i inspiruje nadal. Nie tylko z uwagi na urząd premiera, który obejmował trzykrotnie, ale także w związku z wartościami, jakie wyznawał i które stanowiły wyznacznik wszystkich podejmowanych przez niego działań. Warto wracać do budowniczych niezawisłości naszej Ojczyzny, niosąc o nich należną pamięć i wyrażając szacunek – podsumowuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama