Wiśnickie Specjały (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Dzień 15 sierpnia w Nowym Wiśniczu od lat związany jest ze staropolską tradycją dziękczynną za zebrane plony i zakończenie żniw. Tegoroczne dożynki w niezmiennej konwencji rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu, do którego przedstawiciele poszczególnych miejscowości w asyście Orkiestry Dętej OSP ze Starego Wiśnicza udali się w przemarszu z wieńcami dożynkowymi.
Tradycyjnie jak każdego roku tego dnia w godzinach popołudniowych na wiśnickim Rynku odbył się „Jarmarku Wiśnickie Specjały” z ekspozycją i handlem rękodziełem oraz rzemiosłem artystycznym, a także tradycyjnymi specjałami z serwowanymi przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich. Ponadto w ramach programu „Zasmakuj w Małopolsce” ogłoszonego przez Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego został zrealizowany projekt pn. „Wiśnickie Specjały & Culinary Prestige”. Na kulinarną degustację staropolskiej kuchni, w tym wiśnickich figatell, ulipków i królewsko-szlacheckiego barszczu zaprosiło Stowarzyszenie 60+ Nowy Wiśnicz.Natomiast w estradowy nastrój festiwalowej muzyki wprowadził słuchaczy zespołu „LaMaro”, po którym sceną w Rynku zawładnęły zespoły biorące udział w VIII „Festiwalu Kapel Weselnych”, wprowadzając wśród słuchaczy nastrój wielkiej weselnej „biesiady”. W konkursie wystąpiły Zespoły: Ax Band, Traffic, Gromy, Memento Group, Lekko Ponadczasowa Grupa „LPG”, Gold oraz Capella.
Po festiwalowych prezentacjach nadszedł czas na odrobinę tematycznej retrospekcji. W ramach programu „EtnoPolska. Edycja 2024” ogłoszonego przez Narodowego Centrum Kultury odbyło się widowisko obrzędowe pn. „Wesele Wiśnickie” w aranżacji Zespołu Regionalnego „Folkowa Kuźnia”. Działanie obejmowało szerszy zakres i było integralną częścią projektu, w tym warsztatów i spotkań przybliżającej obrzędy i zwyczaje weselne pod wspólnym tytułem projektu „Tradycja - zwyczaje i obrzędy kulturotwórczą przyszłością wiśnickiej wspólnoty”.
Jak co roku, 15 sierpnia wypełniony był pogodną, rodzinna atmosferą, a także mocą wrażeń, która pozwalały na wspólne i radosne świętowanie dożynek w Gminie Nowy Wiśnicz.
źródło: mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama