Eksperci Politechniki Krakowskiej z pomocą dla regionów dotkniętych powodzią

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Politechnika Krakowska dołączyła do eksperckiej pomocy dla gmin i mieszkańców regionów dotkniętych powodzią. Specjaliści uczelni włączą się do wspólnych działań z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów w zakresie oceny infrastruktury drogowej i mostowej na terenach dotkniętych powodziami.

Przedstawiciele krakowskiej uczelni ocenią stan dróg i mostów, za darmo przeszkolą z zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Dla poszkodowanych studentów przygotowano wysokie zapomogi

W najbliższych tygodniach eksperci uczelni ruszą także z całkowicie darmowymi szkoleniami on-line dla pracowników wszystkich służb, podmiotów administracji publicznej i samorządowej oraz firm, którzy zajmują się bezpieczeństwem infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce.  Politechnika Krakowska jest w Polsce liderem prac badawczo-rozwojowych nad metodami badań zapór i wałów. W czerwcu tego roku w opublikowanym w otwartym dostępie raporcie wskazywali na zagrożenia i wyzwania związane ze stanem infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce. Uczelnia wspiera też studentów z terenów klęski żywiołowej – do 10 tysięcy złotych podwyższyła wysokość zapomogi losowej dla nich. Na wszystkich kampusach Politechniki trwa też zbiórka darów, które wspierają zbiórkę miasta Kraków oraz – we wspólnej inicjatywie z krakowskim sztabem WOŚP – kierowane są bezpośrednio do Stronia Śląskiego.

Eksperci PK I IBDiM ocenią stan mostów i dróg

Specjaliści Politechniki Krakowskiej wspólnie z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów będą uczestniczyć w ocenie infrastruktury na terenach dotkniętych powodziami. Zajmą się oceną geotechniczną obiektów inżynierskich oraz diagnozą mostów i dróg po przejściu wielkiej wody. Wiele z tych obiektów przetrwało powódź, ale uległo różnego typu uszkodzeniom, których skalę trzeba teraz profesjonalnie ocenić. Po to, by dalej mogły bezpiecznie służyć ludziom, często będą wymagać napraw, wzmocnień, dodatkowych zabezpieczeń. Do Instytutu Dróg i Mostów, który koordynuje nabór ekspertów, swoje obiekty zgłaszają już do oceny samorządy m.in. Kłodzka, Brzegu, Głubczyc, Kędzierzyna-Koźla, Krosnowic, Krapkowic i innych miast, miasteczek i wsi, które ucierpiały w powodzi.
 

Jako pierwsi gotowość do włączenia w tę pomoc zgłosili eksperci Politechniki Krakowskiej z Wydziału Inżynierii Lądowej PK – z Katedry Geotechniki i Wytrzymałości Materiałów Katedry Konstrukcji Mostowych Metalowych i Drewnianych oraz Katedry Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu. Wkrótce mogą dołączyć do nich kolejne osoby.

Wały, zapory, suche zbiorniki, obwałowania – specjaliści Politechniki pro bono przeszkolą wszystkich chętnych

W związku z powodzią swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się też bardzo aktywnie w ostatnich dniach specjaliści z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, m.in. hydrolodzy, eksperci z zakresu gospodarki i inżynierii wodnej, zabezpieczeń przeciwpowodziowych, systemów kanalizacji i oczyszczania wody.  

W najbliższych tygodniach ruszą też ­- pro bono - z cyklem otwartych szkoleń on-line (za pośrednictwem platformy Teams) dotyczących bezpieczeństwa, sytuacji kryzysowych, awarii, badania i monitoringu, modernizacji i nowoczesnego projektowania zapór ziemnych, wałów przeciwpowodziowych, suchych zbiorników, obwałowań kanałów. – Szkolenia skierujemy do pracowników jednostek administracji publicznej zajmujących się gospodarką i budownictwem wodnym, w szczególności ziemnymi budowlami piętrzącymi, jednostek samorządowych mających na swoim obszarze wały przeciwpowodziowe, suche zbiorniki czy zapory stale piętrzące wodę. Z wiedzy, którą będziemy się dzielić całkowicie za darmo, mogą też skorzystać kierownicy oraz obsługa ziemnych budowli piętrzących, inżynierowie działający w branży budownictwa wodnego, geotechnicy i geolodzy czy planiści – mówi dr inż. Krzysztof Radzicki z Katedry Geoinżynierii i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki (WIŚiE) Politechniki Krakowskiej. Ekspert PK specjalizuje się między innymi w rozwoju, wdrażaniu i weryfikacji metod badań i monitoringu budowli piętrzących oraz metodyki tych badań.

Pierwsze cztery szkolenia planowane są od listopada (wtedy już sytuacja bieżąca powinna być opanowana). Planowana tematyka szkoleń to:

 SZKOLENIE 1: Przecieki i procesy erozyjne w zaporach ziemnych i wałach przeciwpowodziowych – opis procesów, zagrożenia i przeciwdziałanie, wprowadzenie do badań (4 godziny)

 SZKOLENIE 2: Nowoczesna metodyka i metody badań i monitoringu zapór ziemnych i wałów przeciwpowodziowych (3 godziny)

 SZKOLENIE 3: Budowle piętrzące, podstawowe know-how (3 godziny)

 SZKOLENIE 4: Metody geofizyczne w badaniu budowli piętrzących (3 godziny

 INFORMACJE i ZAPISY na szkolenia: dr inż. Krzysztof Radzicki tel. 694 443 923 / 12 628 28 53; e-mail: krzyszof.radzicki@pk.edu.pl


Politechnika Krakowska jest w Polsce liderem prac badawczo-rozwojowych nad metodyką i metodami badań zapór i wałów. W ostatnich latach naukowcy WIŚiE zrealizowali we współpracy z firmą Neostrain dwa duże, wieloletnie granty B+R w tej tematyce. Ich efekty są opisane w czołowych czasopismach zagranicznych, a są nimi: metodyka badań wałów przeciwpowodziowych, innowacyjne czujniki do termodetekcji przecieków w zaporach i wałach oraz rozwój metod geofizycznych badań tych budowli. Czujniki, służące precyzyjnej detekcji infrastruktury przeciwpowodziowe, zostały zastosowane już na kilku zaporach i wałach w Polsce, ale też na obiektach w Ukrainie i Holandii.
 

W czerwcu tego roku w ramach stałej, wieloletniej współpracy PK z Centrum Technicznej Kontroli Zapór eksperci PK z dr inż. Krzysztofem Radzickim na czele (jako pierwszym autorem) w branżowym piśmie „Inżynier Budownictwa” opublikowali raport pt. Stan budowli piętrzących w Polsce, w którym wskazywali na zagrożenia i wyzwania związane ze stanem infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce. Pisali w nim m.in.: „Dalszy brak zdecydowanych działań w kierunku poprawy stanu budowli piętrzących w Polsce może prowadzić do pogorszenia w zrównoważonym funkcjonowaniu i szybkim rozwoju społeczno-gospodarczym naszego kraju, zwłaszcza poprzez zwiększenie zagrożeń powodziowych i w dostępie do wody. (...) Wieloletnie zaniedbania w zakresie bieżącego finansowania gospodarki wodnej oraz postępujące starzenie się bardzo licznych budowli piętrzących spowodowały, że niewystarczający stan techniczny, a zwłaszcza stan bezpieczeństwa wielu z nich, wywołuje konieczność wykonania ich remontu w krótkiej perspektywie czasowej”.  

Podwyższona zapomoga dla studentów z regionu klęski żywiołowej

Około 300 studentów i studentek Politechniki Krakowskiej, I roku i lat wyższych, może pochodzić z terenów dotkniętych w ostatnich tygodniach powodzią. Dla nich Politechnika Krakowska wprowadziła specjalny rodzaj zapomogi z podwyższoną – do 10 tys. zł. – kwotą świadczenia. Jednorazowa zapomoga z tytułu wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na terenie Polski przyznawana będzie na podstawie minimalnych wymagań (oświadczenia studenta i zdjęć dokumentujących straty). Poza wsparciem finansowym w postaci zapomóg i stypendiów socjalnych studenci PK mogą także otrzymać wsparcie psychologiczne w ramach Centrum Wsparcia Społeczności Politechniki Krakowskiej.

Zbiórki darów dla mieszkańców regionów dotkniętych powodzią

Od 18 września br. trwa wśród społeczności PK zbiórka darów, organizowana przez Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej, przy wsparciu władz uczelni i wydziałów. Dary są zbierane do specjalnie oznaczonych koszy, które znajdują się w trzech kampusach PK: na Wydziale Inżynierii Lądowej w holu głównym, na Wydziale Architektury, ul. Podchorążych 1 oraz na Wydziale Mechanicznym, al. Jana Pawła II 37. Zebrane rzeczy są sukcesywnie przekazywane do miejskiego magazynu zbiórki. Zbiórka potrwa do 27 września. Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku

Jednym z najbardziej dotkniętych powodzią miejsc jest Stronie Śląskie – miasto w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, które po zerwaniu się tamy zostało kompletnie zniszczone. Dla wsparcia mieszkańców Stronia społeczność PK ponownie połączyła siły z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Razem z 32. Krakowskim Sztabem WOŚP uruchomiła zbiórkę darów dla poszkodowanych w powodzi mieszkańców Stronia Śląskiego. Pierwsza dostawa darów w sobotę 21 września br. wyruszyła do Stronia, ale zbiórka nadal trwa. Dary można przynosić do tych samych miejsc zbiórki, czyli na Wydziałach Inżynierii Lądowej, Architektury i Mechanicznym. Wszystkie rzeczy będą segregowane według potrzeb i przeznaczenia oraz przewożone do potrzebujących. Do tej zbiórki można dołączyć przez wydarzenie na Facebooku

 

źródło: mat. prasowe Politechniki Krakowskiej

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama