Wiatr w żagle wiedzy i umiejętności

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Powiat brzeski na czwartym miejscu w Małopolsce, przed Tarnowem i Nowym Sączem i powiatem bocheńskim. Tak wygląda zdawalność ostatnich matur.

Rosnący poziom edukacji to rezultat solidnej pracy nauczycieli, uczniów, ale też wsparcia lokalnych samorządów w zakresie inwestycji w wyposażenie i rozwój zawodowy. Dzięki temu, że powiat wyróżnia się na edukacyjnej mapie regionu miejscowy samorząd został zaproszony do włączenia się w pracę Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji. Członkowie zespołu gościli niedawno w Brukseli, gdzie pogłębiali wiedzę o poprawie efektywności i monitorowaniu działań edukacyjnych. 

Wynik kształcenia na poziomie 89% zdawalności matury pokazuje, że szkoły w powiecie brzeskim potrafią skutecznie kształcić młodzież. Wojewódzki Zespół Koordynacji jest ciałem doradczym, które usprawnia i monitoruje działania związane z edukacją zawodową, szkolnictwem wyższym oraz uczeniem się przez całe życie. Ostatnie aktywności Zespołu obejmowały m.in. omówienie wyzwań związanych wpływem automatyzacji na rynek pracy. Członkowie tego gremium opracowywali strategie edukacyjne, mające na celu lepsze dopasowanie kształcenia do zmieniających się potrzeb rynku pracy. Z Brukseli wrócili z informacjami dotyczącymi m.in. zawodów wykonywanych przez Polaków w Belgii czy finansowania polskich szkół. Podczas wyjazdu zorganizowanego przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego rozmawiano też o zasadach nostryfikacji dyplomów czeladniczych.   

Prócz konieczności uwzględnienia potrzeb rynku pracy w budowie programów edukacyjnych ważna jest także współpraca między różnymi instytucjami. - Dlatego cieszymy się, że wokół powstającego w powiecie brzeskim Branżowego Centrum Umiejętności w zakresie mechatroniki, które odpowie na potrzeby wielu miejscowych firm, udało nam się zbudować szerokie partnerstwo - tłumaczy Andrzej Potępa, starosta brzeski. Partnerem Branżowego Centrum zostali m.in.: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, krakowska AGH, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, oraz kilka miejscowych form, bazujących na rozwiązaniach mechatronicznych. - Dzięki temu Centrum będzie mogło oferować programy, dostosowane do rzeczywistych potrzeb rynku pracy, co zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy - dodaje  starosta. Wojewódzki Zespół grupuje przedstawicieli różnych instytucji, związanych z edukacją, w tym kuratorium oświaty, przedstawicieli samorządów, instytucji edukacyjnych i kulturalnych, a także ekspertów i specjalistów ds. edukacji. Powiat brzeski w tym gronie reprezentuje Janina Motak, dyrektor wydziału edukacji starostwa powiatowego. Prócz dążenia do  podniesienia jakości edukacji i zapewnienia równych szans wszystkim uczniom zespół wspiera też rozwój nauczycieli i placówek oświatowych, w reakcji na potrzeby i wyzwania współczesnego świata.


(as)

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama