Branżowe Centrum Edukacji (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Komfort pracy w grupach projektowych, modułowa budowa, dająca elastyczność w sposobie wykorzystania i aranżacja przestrzeni, spełniająca funkcję edukacyjną. Takie cechy ma zaprezentowany właśnie projekt budynku Branżowego Centrum Umiejętności w zakresie mechatroniki. Obiekt, który stanie w Brzesku na Zielonce obok Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych, ma być wykorzystywany zarówno przez uczniów, studentów, jak i zdobywających dodatkowe kwalifikacje pracowników.
Obiekt owstaje w konsultacji z reprezentacją świata przemysłu.Nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 1200 m² umożliwi naukę zawodów w dziedzinie mechatroniki oraz prowadzenie specjalistycznych szkoleń branżowych. - Jednym z najciekawszych rozwiązań, które zostaną wykorzystane, jest taka lokalizacja części instalacji i urządzeń obsługujących budynek, aby były one widoczne np. przez fragmenty przezroczystych ścian. Pozwoli to na uczenie się nawet podczas oczekiwania za zajęcia – tłumaczy starosta brzeski Andrzej Potępa. Na parterze obiektu zlokalizowana będzie duża sala wykładowa na około 80 osób, a także jedna sala dydaktyczna i część biurowo- socjalna. Na piętrze zaplanowano 4 pracownie dydaktyczne z zapleczem i przestrzeń rekreacyjną jako poczekalnię dla uczestników zajęć. - Takie rozwiązania jak częściowo rozsuwane drzwi, czy większe uchylne okna mogą ułatwić wyposażenie obiektu w stanowiska szkoleniowe – mówi dr Tomasz Haiduk, prezes Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.
Ekologiczna przestrzeń innowacji
Przy planowaniu zastosowano rozwiązania służące ochronie środowiska. - Przewidziano wykorzystanie kolektorów słonecznych i magazynu energii – wylicza architekt Tomasz Soska. Pomieszczenia mają być ogrzewane konwektorowo. Woda deszczowa będzie ponownie wykorzystana do spłukiwania toalet, podlewania i utrzymania czystości. Wewnątrz przewidziano wentylację z odzyskiem ciepła. Zaplanowano montaż systemu monitoringu i systemu sygnalizacji włamania. Przewidziano też system zarządzania budynkiem BMS, który pozwali na automatyczne sterowanie ogrzewaniem, wentylacją czy oświetleniem dla optymalizacji zużycia energii. Jedna ze specjalności, w ramach której prowadzone będzie kształcenie w Centrum dotyczy właśnie zarządzania inteligentnymi systemami budynkowymi. W projekt zaangażowana jest także krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza, co ma sprawić, że placówka będzie stosować nowoczesne rozwiązania szkoleniowe. W aktualizacji programów szkoleń pomoże zapewne partnerstwo Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Jak ustalono podczas prezentacji projektu budynku lista sprzętu szkoleniowego ma być jeszcze konsultowana z przedstawicielami przemysłu - partnerami BCU. W tych konsultacjach weźmie udział między innymi Jacek Pukal, prezes firmy Proster, opartej w znacznym stopniu na rozwiązaniach związanych z automatyzacją produkcji. Dzięki konsultacjom Branżowe Centrum Umiejętności zaoferuje programy, dostosowane do rzeczywistych potrzeb, co zwiększy konkurencyjność absolwentów na rynku pracy.
źródło: mat. prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama