Od 70 lat dbają o nasze bezpieczeństwo w górach (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Narażając swoje życie i zdrowie już od 70 lat niosą pomoc tym, którzy jej potrzebują. Mowa o ratownikach górskich zrzeszonych w Grupie Podhalańskiej GOPR, która w tym roku świętuje 70 lat swojego istnienia.
Za trudną i pełną poświęcenia służbę ratownikom dziękował wicemarszałek Witold Kozłowski. W wydarzeniu wzięli udział także: poseł na Sejm RP Anna Paluch, senator Jan Hamerski i radna województwa Patrycja Tocka.Z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia, w podziękowaniu za realizowanie misji ochrony zdrowia Małopolan oraz wytrwałą pracę na rzecz ratownictwa górskiego w regionie jednostka otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego Srebrny Medal Polonia Minor.
Bycie ratownikiem górskim to prawdziwe powołanie. Wymaga przede wszystkim odwagi, wiedzy, umiejętności z wielu dziedzin i ogromnej empatii. Z okazji wyjątkowego jubileuszu 70-lecia istnienia chciałbym podziękować wszystkim ratownikom Grupy Podhalańskiej GOPR za wasz profesjonalizm, ciągłą gotowość do służby i pomoc, jaką niesiecie turystom i mieszkańcom Małopolski. Jestem Wam za to ogromnie wdzięczny - mówił wicemarszałek Witold Kozłowski.
Obecnie Grupa liczy 360 ratowników działających w Sekcjach Operacyjnych: Rabka - Orawa, Niedźwiedź, Limanowa, Kamienica, Ochotnica, Szczawnica, Krościenko i Nowy Targ. Teren działania ratowników obejmuje wschodnie stoki Babiej Góry i przełęczy Krowiarki, Pasmo Polic, Pasmo Podhalańskie, Orawę, Gorce, Beskid Wyspowy, część Beskidu Sądeckiego i Pieniny. Łącznie to około 1500 km szlaków turystycznych i 4200 km2 powierzchni, 4 koleje linowe krzesełkowe i blisko 50 wyciągów narciarskich.
Rocznie ratownicy Grupy Podhalańskiej uczestniczą w ponad 700 akcjach, wyprawach i interwencjach, przepracowując 3 tys. godzin na rzecz bezpieczeństwa ludzi - nie tylko w górach. W codziennej pracy pomagają im również specjalnie szkolone psy ratownicze, które współpracują podczas poszukiwań, akcji i działań profilaktycznych.
Oprócz działalności ratowniczej Grupa prowadzi również działalność profilaktyczną. Ratownicy biorą udział w imprezach plenerowych, pokazach sprzętu GOPR, prelekcjach profilaktycznych oraz wydarzeniach dydaktycznych połączonych z pokazami pierwszej pomocy, wspinaczką na ścianie oraz wycieczką topograficzną w góry.
źródło: www.malopolska.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama