Polskie legiony i ich żołnierze. Krynica 1914-1918
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Zapraszamy na prelekcję dr. Tomasza Walczyka, wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Krynicy pt. " Polskie legiony i ich żołnierze. Krynica w latach 1914 – 1918", która odbędzie się 23 listopada (sobota) o godz. 11.00 w Bibliotece Publicznej, ul. Szkolna 3.
Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Miłośników Krynicy, a współorganizatorami: Gmina Krynica- Zdrój i Biblioteka Publiczna w Krynicy- Zdroju. Prelekcja odbędzie się w ramach projektu "Śladami przeszłości – pamiętajmy o ludziach, którzy walczyli o niepodległość”, działanie dofinansowane przez Gminę Krynicę- Zdrój.106 lat temu, po 123 latach niewoli odrodziła się niepodległa Polska. Ale najpierw rodziła się ona w sercach i umysłach naszych przodków, którzy nie chcieli służyć zaborcom . Krynica była odzwierciedleniem narodowego losu, stąd wywodzili się Polacy walczący w różnych armiach i na wielu frontach. Przez uzdrowisko w czasie Wielkiej Wojny przemieszczały się poszczególne wojska (m. in. austriackie, bośniackie, chorwackie, węgierskie, polskie, rosyjskie), uciekinierzy z innych miast i transporty aprowizacyjne. Tutaj lokowano szpitale dla rannych w bitwach żołnierzy, 44 zmarłych pochowano na krynickim cmentarzu. W hotelach i pensjonatach wracali do zdrowia legioniści. Mimo wielu trudności (komunikacyjnych i aprowizacyjnych) uzdrowisko niemal przez cały czas było czynne. Mieszkańcy Krynicy przezywali ciężkie chwile: cierpieli głód, strach, niepewność jutra, zagrożenie zniszczenia miasta.
Wielu kryniczan i osób, które z Krynicą związały swój los (osobisty, zawodowy) uczestniczyło w walkach o odzyskanie niepodległości. Ich rodziny z pietyzmem przechowują zdjęcia, dokumenty, odznaczenia czy spisane wspomnienia. Kryniczanie walczyli w armii austriackiej, wstępowali do Legionów Polskich, walczyli na Wschodzi i Zachodzie, byli wywożeni na Sybir. Będąc już żołnierzami Wojska Polskiego, bronili młodego Państwa przed nawałnicą bolszewicką ze wschodu. Wielu młodych mieszkańców stawiło się do obrony Lwowa, tak jak trzech synów państwa Pudłów (Porzyckich) czy synowie Franciszka Kmietowicza. Odpowiedzialność za losy Ojczyzny i gotowość oddania za nią życia wzięło na siebie pokolenie, które nigdy nie znało wolnej Polski. Byli wychowani w patriotycznych tradycjach, przekazywanych przez przodków - „Bóg, Honor i Ojczyzna” nie było martwym hasłem, lecz prawdziwą wartością życia. Śledząc losy wielu rodzin (Kmietowiczów, Kryńskich, Kołodziejskich, Hippmannów, Mravinscsisów, Maternickich, Ferków) można zauważyć, że byli wśród nich powstańcy styczniowi, legioniści, żołnierze - uczestnicy walk I i II wojny światowej, ruchu oporu.
Więcej na temat
komentarze
reklama