Krakowskie szopki (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Prawie dwumetrowe i takie, które mają niewiele ponad pół metra, dwustronne i jednostronne, w plenerze i we wnętrzach - w przestrzeni miejskiej Krakowa czekają 34 szopki. Korzystając z uroków zimowego Krakowa, podziwiamy efekty pracy pasjonatów z wielkim oddaniem podtrzymujących tę piękną tradycję.

W tym roku Krakowskie Biuro Festiwalowe - organozator wystawy, zaprasza również na spacery z przewodnikiem. Szopki można będzie oglądać do 2 lutego. Duma Krakowa – mieniące się tysiącem barw, ze strzelistymi dachami, różnobarwnymi elewacjami, pięknymi witrażami, tradycyjnymi postaciami, ale też bohaterami, którzy mogą nas zaskoczyć – krakowskie szopki co roku przyciągają tysiące spacerowiczów. W witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w podświetlonych wolno stojących gablotach możemy w tym roku podziwiać ponad 30 bajkowych konstrukcji, przy czym szczególną uwagę przyciągają oczywiście te największe budowle umieszczone na popularnych placach czy skwerach.

Znaczenie krakowskiego szopkarstwa – unikatowej sięgającej XIX wieku tradycji pielęgnowanej przez całe wielopokoleniowe szopkarskie rody – zostało w 2018 roku potwierdzone pierwszym polskim wpisem na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Dzięki tej swoistej pokoleniowej sztafecie każdego roku powstają nowe niepowtarzalne dzieła łączące kanoniczną formę szopki krakowskiej z nieskrępowaną wyobraźnią jej twórców. Na tegorocznej trasie spaceru Wokół Szopki zobaczymy prace przedstawicieli wielu słynnych rodzin: Malików, Dłużniewskich, Markowskich, Czyżów, Freibergów czy Zarzyckich.

Spacery i spacerownik

Organzatorzy zapraszają zarówno do samodzielnego eksplorowania szopkowego Krakowa, jak i na spacery z licencjonowanym przewodnikiem. Przy indywidualnym zwiedzaniu niezbędny będzie spacerownik, w którym można znaleźć mapę tegorocznych lokalizacji oraz informacje o wszystkich szopkach eksponowanych w przestrzeni miejskiej. Jest on dostępny na stronie www.wokolszopki.pl.

W grudniu będą aż trzy okazję do wspólnego spacerowania tropem szopek rozmieszczonych w pobliżu Rynku Głównego. Już 15 grudnia o godzinie 12.00 odbędzie się wyjątkowy spacer z audiodeskrypcją na żywo dla osób słabowidzących i niewidomych. Odpowiednią narrację zapewni Dominika Mietelska-Jarecka (bilety do kupienia od 9 grudnia). Kolejne spacery zaplanowno 22 grudnia o godz. 12.00 (bilety do kupienia od 16 grudnia) oraz 26 grudnia o godzinie 16.00 (bilety do kupienia od 16 grudnia). Prowadzenie: Emil Bajorek – licencjonowany przewodnik po Krakowie.

Wejściówki w cenie 10 zł będą dostępne na stronie www.kbfbilety.krakow.pl.
Dzieci do 3. roku życia wstęp wolny.

Warsztaty w Galerii Bronowice

14 grudnia między godziną 15.00 a 17.00 w Galerii Bronowice odbędą się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z przepiękną szopkową tradycją. Będę mieli do dyspozycji gotowe tekturowe elementy do złożenia i sklejenia elementów architektonicznych, poznają również kolejne etapy budowy szopki, dodając kolorowe okienka oraz wewnętrzne oświetlenie. Wspaniałym wykończeniem będą ozdobniki, czyli kolorowe daszki, cyrkonie i perełki. Wstęp wolny.
 
 

źródło: www.krakow.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama