KS Luboń Skomielna Biała podsumował sezon kolarski (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00


W minioną niedzielę odbyło się spotkanie podsumowujące sezon kolarski 2012 Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka KS „Luboń” Skomielna Biała. Doszło na nim do międzypokoleniowego spotkania młodych adeptów kolarstwa z legendami tej dyscypliny. Do Skomielnej Białej przyjechali bowiem „Łasakowcy” czyli wychowankowie oraz współpracownicy śp. Henryka Łasaka.

Tegoroczna uroczystość miała bowiem szczególny charakter, gdyż połączona była z uczczeniem 40 rocznicy tragicznej śmierci patrona sekcji oraz otwarciem nowo wybudowanej auli przy szkole w Skomielnej Białej.

Obchody rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele koncelebrowana przez proboszcza parafii ks. Ryszarda Pawlusia oraz kapelana środowiska kolarskiego ks. Zbigniew Kurasa.

Następnie korowód zawodników klubu, sympatyków oraz zaproszonych gości udał się do budynku nowo wybudowanej auli, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Najpierw dyrektor Gimnazjum w Skomielnej Białej – również noszącego imię Henryka Łasaka – p. Halina Macioł w towarzystwie senatora Stanisława Bisztygi, ministra Mieczysława Nowickiego, Starosty Myślenickiego – Józefa Tomali, Wójta Gminy Lubień – Kazimierza Szczepańca, Przewodniczącego Rady Gminy Lubień – Stanisława Biedrończyka, ks. Ryszarda Pawlusia oraz siostry Henryka Łasaka – p. Zofii Gawryszewskiej, dokonała uroczystego przecięcia wstęgi symbolicznie oddając aulę do użytku.

Kolejno młodzież miejscowej szkoły w krótkiej inscenizacji przybliżyła historię roweru oraz dzieje Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Obecni na niej wychowankowie i współpracownicy śp. Henryka Łasaka m.in. Tadeusz Mytnik, Waldemar Madaj, Jan Stachura,
Edward Śliwiński czy Henryk Charucki nie kryli swego wzruszenia rozpoznając siebie na wydarzeniach prezentowanych w materiałach.

Następnie odbyła się krótka prezentacja przedstawiająca polskie osiągnięcia zawodników. Do najważniejszych, choć oczywiście nie jedynych sukcesów, zaliczyć należy:

Tytuł II V-ce Mistrzyni Polski MTB w kategorii juniorek młodszych zdobyty przez Kaję Karkula podczas Finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sieprawiu. Zawodniczka ta sięgnęła także po Mistrzostwo Małopolski MTB i V-ce Mistrzostwo Małopolski w przełajach. Kaja zdobyła również drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski MTB.

Tytuł Mistrza Małopolski MTB wywalczony przez Jarosława Żura w gronie młodzików. Zawodnik ten sięgnął również po brązowy medal Mistrzostw Małopolski w przełajach,

Tytuł V-ce Mistrzyni Małopolski MTB oraz V-ce Mistrzyni Małopolski w przełajach w kategorii juniorek wywalczony przez Agnieszkę Bal, która zajęła również bardzo wysokie 5 miejsce w Mistrzostwach Polski MTB w Kielcach,

Tytuły V-ce Mistrza Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików MTB wywalczony przez Bartosza Dziadkowca wśród młodzików oraz II V-ce Mistrza Małopolski na szosie w jeździe indywidualnej na czas.

Tytuł II V-ce Mistrza Małopolski w maratonie zdobyty przez juniora Tomasza Bal,

Nie mniej znaczące wyniki osiągali najmłodsi zawodnicy klubu, którzy wielokrotnie stawali na podium podczas szeregu zawodów organizowanych na terenie Małopolski takich jak Puchar Tarnowa MTB. Licznie okupowali również podium w wyścigach Pucharu Szlaku Solnego. Ci najmłodsi adepci kolarstwa odnieśli ogromny sukces w zawodach Nutella Mini Tour de Pologne odbywających się równolegle z wyścigiem Tour de Pologne. W klasyfikacji drużynowej Szkół Gimnazjalnych zajęli 1 miejsce w Zakopanem i trzecie miejsce w Cieszynie. Jeszcze lepiej poradzili sobie w klasyfikacji szkół podstawowych zdobywając pierwsze miejsce zarówno w wyścigu w Zakopanem jak i w Cieszynie.

Kolejnym sukcesem tych zawodników był start w wyścigu o srebrny Pierścień Krakowa, który odbywał się na rynku w Krakowie jako wielka Gala Rowerowa rozpoczynająca Małopolski Wyścig Górski. Na rundzie wokół krakowskiego rynku bardzo dobrze zaprezentował się Krzysztof Polaniak w kategorii 9-10 lat finiszując na 2 miejscu. Jeszcze lepiej poradzili sobie zawodnicy startujący w kategorii żak. Srebrny Pierścień Krakowa wywalczył bowiem Dawid Bala, Maciej Biedrończyk był drugi a Łukasz Marszałek trzeci.

Omawiając osiągnięcia zawodników nie zapomniano również o najstarszych adeptach kolarstwa czyli tzw. Mastersach. I tutaj KS Luboń miał powody do dumy gdyż czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej m. in. Pucharu Szlaku Solnego czy Pucharu Tarnowa zajmowali Józef Rabski, Bogusław Dziadkowiec i Tadeusz Wacławik. Zawodnicy ci z powodzeniem startowali również w innych wyścigach w Polsce i na Słowacji.

Ogółem w sezonie 2012 zawodnicy „Lubonia” wzięli udział 27 wyścigach MTB, 10 wyścigach szosowych, oraz 2 przełajach startując w zawodach w Polsce oraz na Słowacji. Zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski oraz 10 medali Mistrzostw Małopolski (w tym 2 tytuły Mistrza Małopolski). Wielokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium i zajmowali czołowe lokaty podczas wyścigów na terenie całego kraju.

Gratulując osiągnięć Prezes „Lubonia” p. Edward Bal wręczył wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy. Słowa podziękowania i drobne upominki skierowane zostały również do wszystkich sympatyków wspierających działalność klubu.

O zaprezentowanych osiągnięciach z uznaniem wypowiadali się zaproszeni goście a Przewodniczący Rady Powiatu Myślenickiego p. Henryk Migacz stwierdził, że legendarny trener polskich kolarzy Henryk Łasak z pewnością jest dumny, że zawodnicy sekcji kolarskiej jego imienia osiągają tak wspaniałe rezultaty.

Tradycję spotkań, podsumowujących zakończony sezon, stało się wspólne zdjęcie zawodników i wszystkich sympatyków klubu. Uczestnicy spotkania nie zapomnieli również o uczczeniu pamięci śp. Hanryka Łasaka poprzez złożenie wiązanek pod Jego pomnikiem.

W ten oto sposób sezon 2012 sekcji kolarskiej im. H. Łasaka w Skomielnej Białej został oficjalnie zakończony.

A oto lista wszystkich zawodników Sekcji Kolarskiej im. Henryka Łasaka w Skomielnej Białej, którzy tak godnie reprezentowali barwy klubu w sezonie 2012.

Masters III: Józef Rabski, Tadeusz Wacławik, Bogusław Dziadkowiec
Masters II:, Marek Karkula, Andrzej Bala

Elita mężczyzn: Jakub Surówka, Robert Sroka
Orlik: Maciej Bielak
Junior: Tomasz Bal, Piotr Pitek
Juniorka: Agnieszka Bal, Stefania Staszel
Junior Młodszy: Mateusz Filipiec, Mateusz Rosa, Krystian Musielak, Dominik Burtan
Juniorka Młodsza: Justyna Latawiec, Kaja Karkula
Młodzik: Michał Bal, Bartosz Dziadkowiec, Jakub Kościelniak, Szymon Byk, Jarosław Żur
Żak: Maciej Biedrończyk, Dawid Bala, Barbara Buksa, Adam Pędzimąż, Łukasz Marszałek, Agnieszka Jaszkaniec, Gabriela Tupta, Monika Marszałek, Patrycja Żur
Dzieci 5-10 lat:, Krzysztof Polaniak, Filip Sawina, Szczepan Sawina, Sabina Wierzycka, Maciej Handzel, Maksymilian Byk, Piotr Soból, Maja Karkula.

Marek Karkula, zdj. Zbigniew Kraus – Rabczańskie Towarzystwo Fotograficzne
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama