58. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Od 9 do 16 sierpnia Krynica-Zdrój, tradycyjnie już, rozbrzmiewać będzie muzyką operową i operetkową za sprawą 58. edycji Festiwalu im. Jana Kiepury. Jednak tegoroczny Festiwal zainaugurowany zostanie już 24 marca w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie koncertem najpiękniejszych arii, duetów oraz uwertur z oper i operetek.

Kompozycje Verdiego, Pucciniego, Rossiniego, Bizeta, Moniuszki, Straussa otworzą tegoroczny Festiwal im. Jana Kiepury podczas koncertu specjalnego w Filharmonii Krakowskiej. 24 marca melomani usłyszą Ewelinę Szybilską (sopran), Monikę Korybalską (mezzosopran), Łukasza Gaja (tenor), Adama Szerszenia (baryton) oraz gościa specjalnego – niezrównanego tenora Wiesława Ochmana. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi tego wieczoru Maestro Piotr Sułkowski. Podczas tego wieczoru zaprezentowany zostanie także program całego tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. 

W sierpniu na melomanów czeka – tradycyjnie - osiem dni wypełnionych muzyką od rana do późnych godzin wieczornych, w programie znalazły się zarówno opery, operetki, gale i koncerty, ponadczasowe przeboje i festiwalowe odkrycia, jak i spotkania z gwiazdami i programy dla najmłodszych. 

Tegoroczną edycję Festiwalu im. Jana Kiepury otworzy sam „chłopak z Sosnowca”. W samo południe na krynickim deptaku pojawią się Jan Kiepura i Marta Eggerth, a właściwie Łukasz Gaj i Ewelina Szybilska, którzy wcielą się w tę słynna parę. Artystom towarzyszyć będzie Krynicka Orkiestra Zdrojowa im. Adama Wrońskiego, a koncert poprowadzi Łukasz Lech. Z kolei widowisko „Pożegnaj się z Kiepurą” zamknie 16 sierpnia tegoroczne krynickie muzyczne spotkania, którym patronuje słynny tenor. 

Festiwalowy program wypełnią cztery wydarzenia dziennie. Estradą wieczornych widowisk będzie niezmiennie Pijalnia Główna przy krynickim deptaku, na pozostałe wydarzenia Festiwalu publiczność zaproszona zostanie do Amfiteatru przy ul. Nikifora Krynickiego oraz na deptak. 

Poranne spotkania w Amfiteatrze, wzorem ubiegłorocznej odsłony Festiwalu, zaplanowane zostały z myślą o najmłodszych gościach. W programie znalazły się m.in. „Przygody Koziołka Matołka” w wykonaniu Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie czy „Szewczyk Dratewka” Filharmonii Krakowskiej, na scenie Amfiteatru zaprezentuje też swoje umiejętności krynicka grupa taneczna Funky Dolls działająca pod auspicjami Centrum Kultury.

W kolejnych dniach Festiwalu krynicka publiczność będzie miała okazję spotykać się w samo południe na deptaku z gwiazdami wieczornych koncertów. To okazja do tego, by poznać bliżej śpiewaków i muzyków, dowiedzieć się nieco więcej o kulisach ich pracy.

Wśród czterech festiwalowych wydarzeń, które każdego dnia wypełniają program, znajdą się również kameralne koncerty popołudniowe. W Amfiteatrze zaplanowano m.in. występ wypełniony polską muzyką ze srebrnego ekranu, w kolejnych dniach zabrzmią tu przeboje Straussa oraz Zbigniewa Wodeckiego, tanga i czardasze. Wśród wykonawców popołudniowych koncertów znaleźli się m.in. śpiewająca aktorka Olga Bończyk, znany z małego ekranu aktor Kacper Kuszewski, soliści Iwona Socha (sopran) i Adam Szerszeń (baryton). Publiczność usłyszy Krynicką Orkiestrę Zdrojową im. Adama Wrońskiego, a także Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

Muzycznym ukoronowaniem każdego z festiwalowych dni będą wieczorne koncerty w Pijalni Głównej. Zainauguruje je występ Edyty Piaseckiej (sopran), Moniki Korybalskiej (mezzosopran), Tadeusza Szlenkiera (tenor) oraz Wojciecha Gierlacha (bas) z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Maestro Piotra Sułkowskiego. 

Krynicka publiczność będzie miała okazję zobaczyć najnowszy, entuzjastycznie przyjęty przez melomanów, tytuł Opery Krakowskiej – „Aidę” Verdiego w reżyserii Giorgio Madii, a w kolejnych dniach także „Straszny dwór” Moniuszki w wykonaniu artystów Opery Krakowskiej. Krynica bywa nazywana letnią stolicą operetki, nie może tu więc zabraknąć i tego gatunku. Na scenie Pijalni Głównej artyści Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie wyśpiewają historię hrabianki zakochanej w chińskim księciu, dla którego postanawia porzucić Wiedeń, czyli  „Krainę uśmiechu” Lehara.

W programie wieczornych koncertów znalazły się również przeboje Jana Kiepury w interpretacji czterech tenorów: Adama Sobierajskiego, Adama Zdunikowskiego, Tomasza Kuka i Łukasza Gaja,  hiszpańskie zarzuele muzyków Filharmonii Krakowskiej, muzyczny projekt „Zakochaj się z Kiepurą” z uwielbianą przez krynicką publiczność Grażyną Brodzińską oraz gala finałowa w wykonaniu Orkiestry, Solistów, Chóru i Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu.

Sprzedaż biletów na 58. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju rozpoczynie się 25 marca. Można je będzie nabyć online na www.festiwalkiepury.pl lub tradycyjnie w siedzibie Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.


Gospodarzem 58. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju we współpracy z Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Opera Krakowską.

 

źródło: mat. prasowe

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama