Święto Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W sobotę (22.03) małopolskie harcerki i harcerze spotkali się na krakowskim rynku, by wspólnie celebrować tradycję i pamięć o Tadeuszu Kościuszce, patronie hufca.
Srebrne Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, z rąk prof. Jana Tadeusza Dudy, przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, otrzymali harcmistrzowie: Iwona Niedźwiedź, Krzysztof Drobniak i Anna Nowak. W sercu Krakowa, miasta o bogatej historii, zgromadzeni uczcili pamięć patrona, przeżywając niezapomniane chwile w gronie przyjaciół. To był dzień pełen inspirujących spotkań, ciekawych aktywności i harcerskiego braterstwa.W trakcie uroczystości powróciła stara formuła gier. Patrole zuchowe, harcerskie i starszoharcerskie współzawodniczyły ze sobą, realizując zadania, oparte na postaci Kościuszki oraz nawiązujące do przyjętego na ten rok kierunku programowego „Sprawdź się w bezpieczeństwie”. Zwieńczeniem sobotniego wydarzenia był wspólny apel na krakowskim rynku, podczas którego wręczono nagrody dla zwycięskich patroli.
Dla harcerzy-wędrowników przygotowano kilka propozycji zajęć warsztatowych, również nawiązujących do wspomnianego kierunku programowego. Uczestnicy wybrali najbardziej interesujące ich tematy m.in. bezpieczeństwo psychologiczne, bezpieczeństwo ekonomiczne czy bezpieczeństwo cywilne.
Sylwetki nagrodzonych harcmistrzów
Hm. Iwona Niedźwiedź - długoletnia nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Brodach, instruktorka harcerstwa od przeszło 30 lat, pełniącą szereg funkcji na różnych poziomach ZHP. Była m.in. szefem kształcenia Chorągwi Krakowskiej (2002-2006), przewodniczącą Rady Chorągwi (2006-2007), członkiem Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich (2014-2018), aktualnie jest zastępcą komendanta Hufca Ziemi Wadowickiej, prowadzi Hufcową Komisję Stopni Instruktorskich oraz Hufcowy Zespół Kadry Kształcącej. Praca szkoleniowa, kształcenie nowych instruktorów jest jej oczkiem w głowie, dba aby miał kto prowadzić w środowisku małopolskim pracę z dziećmi i młodzieżą na najwyższym poziomie. By kultura i piękno regionu była znana i doceniana. Organizuje i przeprowadza spotkania swoich podopiecznych z coraz bardziej ginącymi zawodami, jak kowalstwo czy hafciarstwo. Zawsze bardzo wysoko oceniana na wszystkich pełnionych funkcjach zarówno przez władze samorządowe jak i harcerskie.
Hm. Krzysztof Drobniak - wieloletni zasłużony pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie, a równocześnie społeczny instruktor harcerski. Od ponad 40 lat pełni służbę instruktorską jako wychowawca i organizator procesu wychowawczego w ZHP. Organizator akcji obozowych i członek władz harcerskich. Obecnie jest przewodniczącym Sądu Harcerskiego Chorągwi. Jest również zastępcą kierowniczki Referatu Seniorów i Starszyzny Chorągwi, instruktorem programowym Hufca Ziemi Wadowickiej. Propaguje idee i harcerski styl życia wśród młodzieży i dorosłych. Czynnie uczestniczy we wszystkich przedsięwzięciach Chorągwi, a ostatnio w pomocy dla uchodźców z walczącej Ukrainy. Jego praca społeczna również poza harcerska stawia go w szeregu osób godnych naśladowania. Zawsze był oceniany jako przodujący instruktor jednostek, w których działalności uczestniczył. Zasięg jego aktywności dotyczy kilku powiatów: krakowskiego, wielickiego, suskiego i wadowickiego. W latach 2005-2010 był kierownikiem technicznym w Młodzieżowym Amatorskim Teatrze, działającym parafii św. Michała Archanioła w Pawlikowicach.
Hm. Anna Nowak - od 1997 roku działa jako instruktorka ZHP, pełniąc służbę na kolejnych funkcjach: drużynowej (12 lat), komendantki szczepu, członkini komend oraz komendantki Hufca Kraków - Nowa Huta. Od 10 lat jest zastępczynią komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej - największej organizacji młodzieżowej w Małopolsce. Przez sześć lat organizowała „Święto Chorągwi Krakowskiej - przedsięwzięcie programowe, w którym brało udział 2000 dzieci i młodzieży z Małopolski. Jest autorką programu „Wyjdź na pole", propagującego walory Województwa Małopolskiego wśród drużyn harcerskich. Od 12 lat wspiera pracę metodyczną i programową drużyn oraz organizację kształcenia w Chorągwi. Od 2003 roku aktywnie kształci instruktorów z Małopolski do pracy na każdym szczeblu organizacji. Posiada Złotą Odznakę Kadry Kształcącej. Była organizatorką Dnia Regionów podczas Zlotu ZHP w Gdańsku, podczas którego promowała tradycje i zabytki województwa małopolskiego. Wspólnie z Małopolskim Kuratorium Oświaty organizowała konkurs dla ponad 100 szkół propagujący postać Tadeusza Kościuszki - bohatera ZHP Chorągwi Krakowskiej. Od lat jest związana ze Stowarzyszeniem Rodzin Adopcyjnych „Pro familia", gdzie jako wolontariuszka współorganizuje wiele przedsięwzięć dla dzieci, rodzin zastępczych i adopcyjnych. Przez dwa lata realizowała spektakle profilaktyczne, powiązane z prelekcjami i warsztatami, które prezentowała w szkołach na terenie całej Polski.
źródło: www.malopolska.pl / Biuro Prasowe UMWM/ Wak
Więcej na temat
komentarze
reklama