Otwarcie wystawy XI Konkursu Drzewek Emausowych

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Wernisaż wystawy rozpocznie się w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory, później przejdziemy do Kamienicy Hipolitów, gdzie prezentowana będzie wystawa.

13 kwietnia, godzina 14:00, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35, Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

W roku 2025 rozpoczęliśmy drugą dekadę muzealnego konkursu, mającego wyłonić najpiękniejsze spośród emausowych drzewek. Jak co roku bogactwo form, materiałów, technik oraz dodatkowych znaczeń zawartych w zgłoszonych do konkursu pracach wysoko postawiła poprzeczkę oceniającym. Cieszy nas nie tylko ilość zgłoszonych do konkursu drzewek, ale przede wszystkim, jakość ich wykonania, zaangażowanie w ich tworzenie twórców indywidualnych, ale również grup dzieci i dorosłych oraz całych rodzin. Drzewko emausowe jest już rozpoznawalnym symbolem Wielkanocy w Krakowie, stając się również jednym z elementów świątecznych, wiosennych dekoracji w przestrzeni miasta.

W tym roku pokonkursowa wystawa została przygotowana w salach wystawowych na pierwszym piętrze Kamienicy Hipolitów. W mieszczańskich wnętrzach rozgościły się tegoroczne prace konkursowe, przygotowane przez ich twórców w sześciu kategoriach: drzewka dziecięce, drzewka młodzieżowe, drzewka dorosłych, drzewka rodzinne i tworzone przez grupy dziecięce, drzewka grup dorosłych, a także drzewka tradycyjne. Zwiedzaniu wystawy towarzyszą dawni mieszkańcy Krakowa i okolic, obecni na wystawie dzięki wyjątkowym fotografiom Ignacego Kriegera. Podziwiając kunszt autorów oraz poszukując dodatkowych, ukrytych znaczeń w tych krakowskich symbolach odrodzenia i nadziei na wiecznie powracającą wiosnę, będzie można również wyrazić swoją opinię i wybrać spośród prac najpiękniejszą. Głosowanie publiczności będzie trwało przez cały czas otwarcia wystawy, aż do 1 czerwca.

Najmłodsi zaś będą mogli eksplorować wystawę, podążając za wskazówkami małej Emilki, która nie tylko wyjaśni, z czego powinno się składać prawdziwe drzewko emausowe, ale też opowie skąd wziął się zwyczaj jego przygotowywania i zachęci do spróbowania swoich sił w przyszłorocznym konkursie.

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowana publikacja: „Słów parę o drzewku”, gdzie znaleźć można historię powstania tego zwyczaju, przypomnieć sobie poprzednie edycje konkursu wraz z ich laureatami, a także krótki instruktaż jak wykonać emausowe drzewko, co może być pomocą przed kolejnym konkursem.

Muzeum Krakowa zaprasza również na zajęcia edukacyjne oraz inne wydarzenia towarzyszące wystawie.

Szczegóły na stronie internetowej Muzeum Krakowa

Na plakacie drzewko autorstwa Wiesława Piwowarczyka, które w 2024 roku otrzymało I miejsce w kategorii drzewka tradycyjnego. Obecnie w zbiorach Muzeum Krakowa.

źródło: Muzeum Krakowa

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama