Strażacy z Zębu wygrali I Mistrzostwa OSP w Narciarstwie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Drużyna strażaków z OSP w Zębie zdobyła puchar magazynu Polski Region Pieniny w slalomie gigancie rozegranym na Arenie Narciarskiej - Bukowinki w Jaworkach.



Zwycięzcy otrzymali czek na 4000 złotych ufundowany przez Spółkę Thermaleo S.A. Czek wręczył im uroczyście prezes spółki Krzysztof Mańkowski. Drugie miejsce zajęła drużyna OSP z Jaworek, otrzymała mały puchar i czek na 2000 złotych, a trzecie miejsce zajęła drużyna OSP ze Szczawy, otrzymała również mały puchar i czek na 1000 złotych.

Indywidualnie pierwsze miejsce zajął Łukasz Stoch z Zębu, drugie Mateusz Mastalski ze Szczawnicy, a trzecie Przemysław Kasprzak z Jaworek. – Na sukces możliwe, że złożyły się warunki terenowe w pełnieniu służby strażackiej. Świadomość, że jesteśmy najwyżej położoną wioską w Polsce i z tradycją sukcesów narciarskich naszych kolegów do czegoś nas zobowiązuje. Choć nie jesteśmy profesjonalistami, jak niegdyś Bobak, czy obecnie Kamil Stoch, to jednak również staramy się być najlepsi w tym co robimy. A warunki do jazdy na nartach mamy bardzo dobre – mówi lider drużyny Łukasz Stoch.

Nagrodę specjalną i dyplom w kategorii najstarszy zawodnik, otrzymał Piotr Zachwieja z OSP Szczawnica, a specjalne wyróżnienie za pokonanie dużej odległości w dotarciu na zawody otrzymała drużyna z OSP w Licheniu.

W zawodach startowało 159 zawodników z 18 jednostek OSP – Jaworek, Krościenka, Krościenka – Kąty, Szczawnicy (2 drużyny), Poronina, Kacwina, Mogilan, Orawki, Niedzicy, Mszany Dolnej, Lichenia, Szczawy. Zębu, Pcimia, Trzebuni, Juszczyna, Jodłownika, Staszkówki.

Marszałek małopolski, Marek Sowa, tylko z racji innych pilnych obowiązków, nie mógł przyjechać na zawody. Ale wykazał duże nimi zainteresowanie wysyłając do organizatorów list z gratulacjami i poparciem tej cennej w Małopolsce inicjatywy i z życzeniami sukcesu organizacyjnego i startujących w nich zawodników. Zawodami zainteresowała się stacja TV Wielkopolskiej. – Warto było tu przyjechać, aby zarejestrować pierwsze tego typu zawody narciarskie strażaków w Polsce. Ilość zawodników biorących udział w zawodach świadczy, że warto je organizować w kolejnych latach – mówili redaktorzy.

Nie innego zdania był organizator z ramienia Spółki Thermaleo, Krzysztof Mańkowski, który podczas ceremonii zakończenia zawodów podkreślił duże znaczenie sportowe zawodów, jako element doskonalenia sprawności strażaków, a także propagowania walorów turystyczno- rekreacyjnych regionu Pienin. Dlatego – mówił prezes - zawody zorganizowano o puchar magazynu Polski Region Pienin, który na swoich łamach prezentuje różnorodną tematykę związaną z tradycja, kulturą, pięknem przyrody i architektury i ludźmi tego pięknego w skali europejskiej i świata regionu Pienin. Warto go pokazywać i propagować, by był jeszcze bardziej znany w Polsce i na świecie, niż to jest obecnie – dodał prezes.

Pomysłodawcą i inicjatorem zorganizowania zawodów był Dariusz Tokarski z OSP Szczawnica i „Tok – Bike”. - Strażacy doskonalą swoją sprawność fizyczną i bojową na ćwiczeniach i w akcjach przy gaszeniu pożarów i innych zdarzeniach losowych, dlaczego by nie mieli sprawdzić się na stoku narciarskim. Jak się okazało wielu z nich naprawdę nieźle jeździ na nartach, co może się przydać podczas prowadzenia akcji ratunkowej w trudnych górskich warunkach – mówi Tokarski.

W przygotowaniu zawodów i w sprawnym jego przebiegu pomagał mu bardzo ojciec, Zbigniew Tokarski. Bardzo zaangażowali się w ich przygotowanie strażacy z OSP Jaworek i Szczawnicy oraz wielu sponsorów, bez których trudno byłoby marzyć o sukcesie.

Zawody komentował Józef Dyda, emerytowany nauczyciel wf w SP im. H. Sienkiewicza, obecnie organizator wielu zawodów sportowych przy starostwie nowotarskim. – Nie mogłem odmówić sobie komentowania tych zawodów, chociażby z racji tego, że są pierwszymi w Polsce i rokuję im rozwój w kolejnych latach. Organizatorzy spisali się na medal, choć nie brakowało drobnych potknięć przy kompletowaniu listy startowej. Ale to drobiazg, który nie ważył na całości przebiegu zawodów. Na doświadczeniu buduje się sprawność organizacyjną – mówi komentator.

Duchowo nad przebiegiem zawodów czuwał proboszcz parafii szlachtowsko-jaworczańskiej, ks. Józef Włodarczyk. Przed zawodami odprawił polową mszę świętą w intencji zawodników i ich rodzin, a także w intencji tych strażaków, którzy już odeszli.
Dzisiejsze zawody niech będą świętem całej braci strażackiej, którzy pełnią na co dzień chlubną i zaszczytną rolę niesienia pomocy ludziom. Życzę im ostrej rywalizacji, ale utrzymanej w duchu sportowym, a także dobrej zabawy – mówił proboszcz.

Zawodnikom i kibicom, a tych nie brakowało – liczna i głośna była grupa kibiców ze Szczawy - umilała czas muzyka kapeli góralskiej „Jaworcanie” Mariusza Tokarczyka. Przy wręczaniu medali, pucharów i dyplomów pomagały dziewczęta z Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”. Imprezie patronował serwis narty.malopolskaonline.pl

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja

WYNIKI:

Kategoria indywidualna

1.Łukasz Stoch, 2.Mateusz Mastalski, 3.Przemysław Kasprzak, 4.Jan Gąsienica, 5.Michała Ciężadlik, 6.Szymon Zachwieja, 7.Piotr Dulak, 8.Paweł Kuziel, 9.Maciej Stoch, 10.Szymon Węglarz, 11.Paweł Pierzga, 12.Grzegorz Majerczak, 13.Paweł Mazur, 14.Paweł Antosz, 15.Dawid Kowalczyk, 16.Stanisław Mastalski, 17.Łukasz Mastalski, 18.Michał Bańkosz, 19.Patryk Kuczkowicz, 20.Jacek Ceremuga.

Kategoria drużynowa
1.Ząb (289 pkt.), 2.Jaworki (283 pkt.), 3.Szczawa (243 pkt.), 4. Mszana Dolna (215 pkt.), 5.Krościenko (200 pkt.), 6. Szczawnica I (190 pkt.), 7. Krościenko – Kąty (174 pkt), 8. Poronin (170 pkt.), 9.Kacwin (165 pkt.), 10.Juszczyn (161 pkt.), 11. Orawka (153 pkt.), 12. Szczawnica II (126 pkt), 13. Pcim (107 pkt.), 14. Mogilany (106 pkt.), 15. Niedzica (105 pkt.), 16.Staszkówka (95 pkt.), 17.Licheń (62 pkt.), 18. Trzebunia (41 pkt.), 19.Jodłownik (40 pkt.)
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama