Ponad 300 studentów na starcie (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Białka Tatrzańska ponownie stała się zimową stolicą sportu akademickiego. To właśnie tam rozegrano finał Akademickich Mistrzostw Polski w snowboardzie, który przyciągnął ponad 300 zawodniczek i zawodników reprezentujących blisko 40 uczelni z całego kraju. Rywalizacja w slalomie oraz banked slalomie dostarczyła wielu sportowych emocji, a o końcowych wynikach często decydowały ułamki sekund.

Zawody odbywały się w wyjątkowo sprzyjających warunkach pogodowych. Przez dwa dni nad Białką Tatrzańską świeciło słońce, a temperatura przekraczała 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu zawodnicy mogli rywalizować na dobrze przygotowanej trasie, a zmaganiom towarzyszyli liczni kibice dopingujący snowboardzistów. 

Pierwsze rozstrzygnięcia zapadły w piątek podczas slalomu. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Olga Kaciczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, która uzyskała najlepszy czas przejazdu. Drugie miejsce zajęła Weronika Dawidek z Akademii Kultury Fizycznej im. Bronisława Czecha w Krakowie, a trzecia była jej klubowa koleżanka Olimpia Kwiatkowska. 

Wśród mężczyzn zwyciężył Michał Nowaczyk z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. To zawodnik startujący na co dzień w Pucharze Świata i Pucharze Europy, który niedawno wystąpił także w igrzyskach olimpijskich w Mediolanie. Drugie miejsce wywalczył Jakub Luboński z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a trzecie Michał Lachowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. 

– Muszę pochwalić organizatorów, bo bardzo przyłożyli się do tej imprezy. Pogoda była świetna, a warunki do jazdy znakomite. Do końca mieliśmy z Kubą Lubońskim zaciętą rywalizację, więc dostarczyliśmy sporo emocji oglądającym – podkreślał po zawodach Michał Nowaczyk. 

W sobotę snowboardziści rywalizowali w banked slalomie, czyli konkurencji polegającej na jak najszybszym pokonaniu trasy z wyprofilowanymi zakrętami i muldami. Wśród kobiet zwyciężyła Wiktoria Gogoc z AWF Katowice, przed Joanną Zaryczny z krakowskiej AKF oraz Zuzanną Sokalską z Politechniki Wrocławskiej. W rywalizacji mężczyzn najlepszy był Wiktor Kozarski z AWF Katowice, drugie miejsce zajął Iwo Gogołkiewicz z Politechniki Gdańskiej, a trzecie Patryk Urbański z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

W klasyfikacji drużynowej kobiet triumfowała Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach przed Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Uniwersytet Warszawski, drugie miejsce zajął Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, a trzecie AWF Katowice. 

Finał w Białce Tatrzańskiej potwierdził rosnącą popularność snowboardu w środowisku akademickim. Dla wielu studentów start w Akademickich Mistrzostwach Polski to nie tylko walka o medale, ale również okazja do spotkania i integracji środowiska studenckiego w sportowej atmosferze. 

Organizatorem zawodów był AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki oraz rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka, a cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

źródło: mat. prasowe, opr. wai

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama