Krajobraz po katastrofie energetycznej w Małopolsce

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Małopolska liczy straty po energetycznej katastrofie, a samorządowcy wyciągają wnioski i zastanawiają się jak usprawnić system zarządzania kryzysowego i zadbać o bezpieczeństwo energetyczne w regionie. W poniedziałek, 8 lutego, odbyło się spotkanie wojewody małopolskiego i Zarządu Województwa z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.

Od kilku tygodni Małopolska boryka się z usuwaniem zniszczeń sieci energetycznych. Największe problemy wystąpiły w powiatach: krakowskim (3,5 tys. osób było bez prądu), olkuskim (4 tys. odbiorców bez prądu) i miechowskim (390 osób bez prądu). Do akcji zaangażowano ponad 1000 energetyków i uruchomiono ponad 400 urządzeń (podnośników pojazdów terenowych). Pomagało także wojsko, leśnicy, strażacy oraz władze samorządowe.Zarząd województwa sfinansował wypoczynek 431 dzieci z gospodarstw dotkniętych brakiem prądu. Dzieci, na koszt samorządu województwa, wypoczywały przez 6 dni w Krakowie w hotelach „Krakus” i „Junior Krakus” oraz w ośrodku wczasowo-rekolekcyjnym Caritasu w Zakrzowie.

O sytuacji energetycznej w naszym regionie rozmawiano podczas spotkania wojewody małopolskiego i Zarządu Województwa z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Jak poinformował wojewoda Stanisław Kracik w najgorszym momencie w Małopolsce było ponad 40 tys. domów pozbawionych zasilania. Podkreślił także, że konieczne jest usprawnienie zarządzania kryzysowego w Małopolsce. Zdaniem wojewody centra zarządzania kryzysowego utworzone w powiatach nie wypełniają w pełni swoich zadań w zakresie monitorowania zagrożeń. Zaapelował także do lokalnych samorządowców, aby sprawdzili przepływ informacji w gminach i powiatach. - Trzeba sprawdzić czy mieszkańcy małopolskich gmin mają wystarczającą wiedzę na temat tego gdzie można zgłaszać awarię i prosić o pomoc – tłumaczył wojewoda. Odnosząc się do kwestii ewentualnych odszkodowań, poinformował także że planuje zwrócić się do Regionalnej Izby Obrachunkowej, aby dokonała przeglądu rezerw budżetowych jednostek samorządu na wypadek akcji specjalnych.

Pomoc dla poszkodowanych gmin zadeklarował Marszałek Małopolski Marek Nawara. Jak poinformował władze regionu planują wesprzeć finansowo te gminy, które najbardziej ucierpiały z powodu ataku zimy i awarii energetycznych. W ten sposób samorząd regionalny chce pomóc lokalnym samorządom w odbudowaniu dróg, które uległy zniszczeniu na skutek akcji przywracania prądu. Poniesione straty mają zostać oszacowane do wiosny. Wtedy też będzie wiadomo, które gminy będą mogły liczyć na finansowe wsparcie. Pieniądze pochodzić będą z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Zarząd Województwa zamierza także zlecić przygotowanie bilansu energetycznego, który wskazywałby w jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo energetyczne w Małopolsce. We wtorek, 9 lutego, odbędzie się spotkanie władz województwa w tej sprawie z ekspertami i szefami koncernów energetycznych.

źródło: Urząd Marszałkowski w Krakowie

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama