Kanadyjski test hokeistów Podhala (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Grupa hokeistów z Podhala (roczniki 1997 – 2000) przeszła cykl testów kanadyjskich wytrzymałości tlenowej i beztlenowej. Został on przeprowadzony przez największe autorytety naukowe w kraju w dziedziny fizjologii wysiłku fizycznego oraz diagnostyki treningu sportowego.

Grupa profesorów i pracowników naukowych z AWF z Krakowa i Rzeszowa po raz drugi przebywała w stolicy Podhala z inicjatywy trenera Marka Rączki.

Tomasz Gabryś to znana postać, także w światku hokejowym. Przez wiele lat był konsultantem PZHL w zakresie diagnostyki przygotowania zawodników reprezentacji Polski we wszystkich kategoriach wiekowych do mistrzostw świata. Kierownik Zakładu Teorii i Metodyki Sportu jest wykładowcą na Uniwersytetach Karola w Pradze i West Bohemia University w Pilznie, w Akademiach Kultury Fizycznej w Kownie i Rydze, a w latach 2008-2009 współpracował z Sport Institute University of Central Lancashire w Preston. W jego „obróbkę” wpadły dzieciaki z Podhala.

Pierwszy raz zespół kierowany przez profesora, z dr hab. Urszulą Szmatlan Gabryś i Mariuszem Ozimkiem (profesorowie z zakresu teorii sportu oraz nauk biologicznych o specjalności fizjologia człowieka) poddał testom młodych hokeistów Podhala w czerwcu, podczas przygotowań do sezonu.

- Dla nich tutaj odbywają się straszne rzeczy – rozpoczął żartem w pierwszą rozmowę ze Sportowym Podhalem. – A poważnie co robimy? Staramy się ocenić ich poziom uzdolnień w zakresie wytrzymałości tlenowej i beztlenowej. Jak są pod tym względem rozwinięci i utalentowani. Krótko mówiąc jak są przygotowani do pracy treningowej. Przeprowadzamy badania związane z mocą i wytrzymałością beztlenową, gdzie stopniowo wzrasta intensywność. Dokonujemy pomiarów parametrów wymiany gazowej. Oceniamy maksymalne pochłanianie tlenu, moc w czasie tego wysiłku, czyli efektywność pracy. Ponadto mierzymy parametry antropometryczne i psychometryczne oraz wiek biologiczny na podstawie analizy stopnia wysycenia kości solami wapnia i pojawienia się punktów kostnienia. Odczytu dokonuje się ze zdjęć radiologicznych kości ręki i nadgarstka. Na tej podstawie określimy czy wiek kalendarzowy odpowiada rozwojowi ich organizmu. Jest to innowacyjna metoda pozwalająca nie tylko ocenić wiek biologiczny dziecka, ale także jego ostateczną wysokość ciała. Pozwoli trenerom dostosować obciążenia treningowe do faktycznego wieku młodego adepta sportu, a także da informację o ostatecznej wysokość ciała zawodnika, co jest nie jest bez znaczenia dla hokeja. Na podstawie pomiarów antropometrycznych wykonamy ocenę komponentów tkankowych i zaplanujemy optymalny program treningowy. Ocenimy indywidualne predyspozycje do treningu siłowo-wytrzymałościowego i zmiany po treningach.

Dzisiaj doszło do drugiej wizyty profesora. Tym razem zawodnicy poddani zostali testowi kanadyjskiemu. – To pierwszy taki test w Polsce – informuje trener Podhala, Marek Rączka. – Wyniki porównamy z wynikami rówieśników z Kanady. To test na szybkość dynamiczną i wytrzymałość. Sprawdzi zakwaszenie po wysiłki.

Stefan Leśniowski

źródło: SportowePodhale.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama