Małopolskie Forum Zdrowia „Myśl Zdrowo” za nami!
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
16 marca odbyło się Małopolskie Forum Zdrowia „Myśl Zdrowo”. Program Forum składał się z konferencji branżowej, targów zdrowia oraz wielu bezpłatnych badań i konsultacji medycznych. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie MANKO, Województwo Małopolskie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Wparcia udzieliła również Rada Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
Badali i doradzaliDarmowe konsultacje oraz badania były ważnym punktem wydarzenia. Badania wzroku, słuchu, tkanki tłuszczowej czy ciśnienia tętniczego przeprowadzali studenci medycyny z IFMSA. Pogotowie Dietetyczne, działające w ramach projektu Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum - Synapsa 2.0 udzielało porad w zakresie dietetyki, a Stowarzyszenie MANKO przeprowadziło ponad 60 badań poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Ponad 100 pomiarów poziomu cukru we krwi wykonywała Ogólnopolska Federacja Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym Na Cukrzycę. Podczas Forum pacjenci mogli skonsultować swoje wyniki badań z lekarzem nefrologiem oraz porozmawiać z członkami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych. Krakowskie Towarzystwo Amazonek, przy użyciu fantomu zaprezentowało jak wykonać samobadanie piersi, a Inspektorat Ratowniczy ZHP poprowadził przydatne warsztaty w zakresie pierwszej pomocy. Programy edukacyjne realizowane w Województwie Małopolskim w zakresie profilaktyki palenia tytoniu zaprezentowała Państwowa Inspekcja Sanitarna. Wszystkim tym, których interesuje zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna, trenerzy i dietetycy z Pure Jatomi Fitness Bonarka doradzali jak dbać o swoje ciało. Farmona zaprezentowała bogatą ofertę kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych. Uzdrowisko Rabka-Zdrój SA przedstawiło swoje kosmetyki na bazie rabczańskiej solanki, a szczegóły oferty turystyki uzdrowiskowej, leczniczej, SPA, można było poznać podczas ich prezentacji. Firma Nefron przedstawiła zaawansowaną lecz prostą w obsłudze aplikację na urządzenia mobilne, która pomaga osobom z dysfunkcją nerek żyć w bardziej komfortowych warunkach, natomiast firma Vigget przedstawiła nowoczesne i innowacyjne urządzenia medycyny fizykalnej oraz metody profesjonalnej terapii i rehabilitacji w warunkach domowych. Z kolei biuro rachunkowe Finerio pomagało przy wypełnianiu zeznań podatkowych.
Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO, jeden z inicjatorów wydarzenia podsumowuje - Małopolskie Forum Zdrowia - "Myśl Zdrowo" odbyło się po raz pierwszy i zgromadziło w jednym miejscu przedstawicieli sektora pozarządowego, publicznego i biznesowego. Mimo tego, że z pozoru wiele nas dzieli, łączy nas wspólny cel - profilaktyka i promocja zdrowego trybu życia. Mamy nadzieję, że wydarzenie odbędzie się również w przyszłym roku. Jednak o zdrowiu powinniśmy myśleć każdego dnia i regularnie prowadzić badania profilaktyczne.
Konferencja branżowa
Podczas Małopolskiego Forum Zdrowia odbywały się również wystąpienia specjalistów z dziedziny nefrologii oraz osób aktywnie zaangażowanych w walkę z chorobami nerek. Podczas konferencji zwracano szczególną uwagę na profilaktykę, która odgrywa kluczową rolę przy wczesnym wykrywaniu schorzeń.
Michał Dębski-Korzec z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych podkreśla, że - wiele chorób związanych z nerkami bardzo długo nie daje żadnych objawów. Według danych statystycznych na nerki choruje ok. 4 mln Polaków jednak tylko 5% zdaje sobie z tego sprawę. Natomiast gdy pacjent przychodzi do lekarza z poważnymi objawami, częstokroć pozostają już jedynie dializy oraz propozycja przeszczepu narządu. Dlatego też, lekarze i specjaliści powinni zachęcać, aby badać się każdego roku, gdyż już rutynowe badania mogą wskazać na problem związany z nerkami. Wczesne wykrycie schorzenia nefrologicznego może dać szansę na wyleczenie.
Anita Orzeł-Nowak, p.o. Dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego dodaje, że – za współpracę należy podziękować także Wojewódzkim Szpitalom w Tarnowie i Nowym Sączu, które włączyły się w Małopolski Dzień Nerki i prowadziły bezpłatne badania i konsultacje, m.in. badanie moczu, morfologia, kreatynina we krwi, kwas moczowy czy poziom glukozy. Badania kierowane były szczególnie do osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę, które nie miały do tej pory kontrolowanej funkcji nerek. Podczas spotkań można było również spotkać się z pacjentami po przeszczepach nerek oraz leczonych dializami. Bardzo cieszymy się z tego, że udało nam się umożliwić tak wielu mieszkańcom Małopolski skorzystanie z pomocy i porad specjalistów, a także zachęcić ich do regularnej profilaktyki.
Patronat honorowy nad Małopolskim Forum Zdrowia - Myśl Zdrowo objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Krakowie, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Nefrologii, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie oraz Prezes Towarzystwa Sportowego Wisła Kraków.
Patryk Stokłosa, asystent koordynatora projektu
źródło: Stowarzyszenie MANKO
Więcej na temat
komentarze
reklama