Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na dwudniowy cykl imprez

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W najbliższy weekend 13 i 14 kwietnia zaprasza Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

13.04.2013 (sobota), godz. 9.00, Pałac Krzysztofory
Sesja naukowa "Kraków romański", organizowana przez MHK i Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Szczegółowy program referatów w załączeniu.

13.04.2013, godz. 12.00
Spacer „W samo południe. Zegarowym szlakiem w pogoni za krakowskim czasem miejskim”. Start: Collegium Śniadeckiego, ul. Kopernika 27.
Południe - ważna, jeśli nie najważniejsza godzina w życiu miasta, tym bardziej Krakowa. W dużej mierze dzięki hejnałowi, na dźwięk którego kiedyś nastawiano w Krakowie zegarki. Ale skąd hejnalista wiedział, że nastało południe? Kto wyznaczał, kto zawiadywał czasem, czasem miejskim? Zapraszamy na spacer w poszukiwaniu ludzi, którzy pełnili krakowską służbę czasu. Odwiedzimy budynek dawnego Obserwatorium Astronomicznego na ulicy Kopernika, a następnie udamy się szlakiem wybranych krakowskich miejskich zegarów. Podróż zakończymy na wieży Ratuszowej. Uwaga: ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy w Centrum Obsługi zwiedzających, tel. 12 426 50 60

14.04.2013, godz. 16.00, Pałac Krzysztofory
Wykład „Wokół placu Wszystkich Świętych – kościół Wszystkich Świętych oraz świątynie Franciszkanów i Dominikanów przed pożarem w 1850 r.”.

Nazwa placu Wszystkich Świętych upamiętnia wezwanie kościoła stojącego w tym miejscu do lat trzydziestych XIX wieku. Zbudowany po 1305 roku na miejscu starszego był siedzibą jednej z kilku krakowskich parafii. Otaczał go cmentarz. W 1835 roku został rozebrany kościół, a później także należąca do niego dzwonnica z XVI wieku. Zachowane źródła ikonograficzne upamiętniają obraz samego kościoła i najbliższej okolicy. Pomagają one w odtworzeniu zmian okolicznej zabudowy, jakie nastąpiły później, a zwłaszcza na skutek pożaru, który nawiedził Kraków w 1850 roku.
Przygotowana prezentacja pomoże nam przenieść się do czasu, kiedy można było usłyszeć dzwony rozbrzmiewające z nieistniejących już dzisiaj trzech dzwonnic, stojących niegdyś przy każdym z kościołów.

opr. s/

źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama