Nowotarska Gala Drużyny Mistrzów: Sarara pokonał przez nokaut Jastrzębskiego (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. W Miejskiej Hali Lodowej odbyło się w niedzielę kilkanaście walk na zasadach K-1 oraz MMA. Stoczono także pojedynek o tytuł zawodowego mistrza Polski w low – kicku. Mistrzowski pas zdobył Łukasz Pławecki (Halny Nowy Sącz). W walce wieczoru triumfował Tomasz Sarara (Kraków), który pokonał Wojciecha Jastrzębskiego (Lublin).

Odbyło się trzynaście walk, jedne na zasadach K-1, inne MMA (Mixed Martial Arts, czyli mieszane sztuki walki), obejrzeliśmy też pojedynek o tytuł zawodowego mistrza Polski w low – kicku. O mistrzowski pas bił się Łukasz Pławecki reprezentujący klub Halny Nowy Sącz, sześciokrotny mistrz kraju. Na ringach zawodowych stoczył 16 walk, z czego 13 wygrał, 3 zakończył remisem. W marcu tego roku zdobył wywalczył tytuł mistrza Polski w low – kicku w zawodach rozegranych w Kleszczewie. Jego rywalem był Damian Tyszkiewicz ( SKF Boksing Zielona Góra), który w swoim dorobku nie miał jeszcze mistrzowskiego pasa. Walka zakontraktowana była na 5 rund, każda po 2 minuty, ale trwała zaledwie trzy rundy. W niej nowosądeczanin kopnięciami na górę i w nogi powalił dwa razy rywala. Był liczony i do czwartej rundy już nie przystąpił. Poddał się. Trenerowi pokazywał obite lewe udo. W to miejsce Łukasz najczęściej trafiał.

W walce K-1 doszło do pojedynku Tomasza Sarary (Kraków) z Wojciechem Jastrzębskim (Lublin). Sarara to jeden z najlepszych polskich zawodników w K-1. Rywalem Tomka był weteran polskich ringów Wojciech Jastrzębski. Niezwykle wszechstronny zawodnik. Wskutek zamieszania z Patrykiem Kowollem doszło do tego pojedynku. Walka szybko się zakończyła. Kontuzjowane kolano Jastrzębskiego wytrzymało niespełna dwie rundy. A zapowiadano, że będzie to spotkanie na szczycie w polskim kickboxingu wagi ciężkiej. Jastrzębski dwa razy był na deskach, po uderzeniach low – kickiem w nogę.

Jak to zwykle bywa, by doczekać do walk wieczoru trzeba spędzić mnóstwo czasu i obejrzeć walki zawodników, którzy w ringu stawiają pierwsze kroki. Takim debiutantem był nowotarżanin Adam Abood Al Hassani. W K-1 stoczył pierwszą w życiu walkę. Jego rywalem w wadze do 81 kg był Bartosz Frączek (Halny Nowy Sącz).

- Nowotarżan od niedawana trenuje. Jak na krótki okres wykazał się - skomentował krótko trener Łukasz Książek. Walka rozgrywana było w dużym tempie. Od pierwszego gongu trwała straszliwa wymiana ciosów, padały seriami jak z karabinu maszynowego. – Daj coś z siebie więcej, atakuj nogami – padała w przerwie komenda sekundanta nowosądeczanina. Na nic się zdała, ręka Adama Abooda Al Hasani powędrowała do góry. Werdykt przyjęty został ogromnym aplauzem, szczególnie grupy siedzącej tuż przy ringu. Zapewne kolegów.

Wojciech Hoły również po kolejnej walce swojego zawodnika miał powody do radości Mateusz Kozikowski pokonał Patryka Strzeleckiego. – W pierwszej rundzie dał się wystrzelać rywalowi – powiedział Wojciech Hoły. – Mądrze walczył. W trzeciej rundzie nazbierał punkty i zasłużenie zwyciężył.

Mniej powodów do radości miał natomiast były mistrz świata, Łukasz Jarosz. Jego podopieczny Jakub Żurek przegrał walkę z krajanem Przemkiem Zabawą. Kuba był niesamowicie zmęczony po walce, ciosy padały na górę i dół. Były low - kicki. W pewnym momencie Zabawa dostał w czułe miejsce mężczyzny i w ringu pojawiła się służba medyczna, a że była to kobieta, więc wzbudziło to ogromny aplauz na widowni.

Patryk Kocaj z kolei nie sprostał Mazurkiewiczowi. – Nie ryzykuję, nie będę typował zwycięzcy, bo straszna, ale chaotyczna była wymiana – powiedział Wojciech Hoły. Również trzeci czempion Jarosza, Marcin Kiełbasa musiał zejść z ringu pokonany. Nie pomogły wskazówki z narożnika: „Broda do góry, ręce wysoko”. „Kolano, dasz rady”. Kilka serii kopnięć Bieniasa sprawiało, iż sędziowie jego wytypowali jako zwycięzcę.

Kolejny zawodnik NKSW Nowy Targ – Adrian Krauzowicz (kat. 63kg) walczył z Bartoszem Zającem (Halny Nowy Sącz). Obaj panowie mogą pochwalić się sporym dorobkiem amatorskich walk, ale to był ich debiut na ringu zawodowym. Fani sztuk walki zapewne dobrze pamiętają grudniową walkę Adriana, w której został oszukany przez sędziów. Tuż po walce „sprawiedliwi” ogłosili niesprawiedliwy werdykt, który spotkał się z niezadowoleniem publiczności. Dopiero po proteście, sędziowie zmienili wynik walki, przyznając wygraną nowotarżaninowi.

- Czułem się wygrany, bo byłem zdecydowanie lepszy. Mogłem rywala wcześniej posłać na deski, po kopnięciu go w splot słoneczny. Chłopak się przydusił, skulił i nie był w stanie mi oddać. Gdyby walka trwała trochę dłużej, to werdykt były pewny. Światło zgasło i uratowało przeciwnika – mówił zaraz po tej walce.

Tym razem nie zgasło światło, kontrowersyjnego werdyktu nie było. Wygrał Krauzowicz, bo posłuchał w trzeciej rundzie rad trenera, Wojciecha Hołego, który radził mu, by stosował low – kick.

- To najlepszy trener pod słońcem – chwalił go Adrian Krauzowicz. – Trudny był pojedynek, bo przeciwnik doświadczony, dużo pracuje. Czym zwyciężyłem? Wolą walki i radom trenera. Dziękuję mu!.

- Jeśli przegrasz trzecią rundę, to nie wiem co ci zrobię – to słowa sekundanta Dawida Skawiańczyka, który gradem ciosów zarzucił Dariusza Tomalę. Jego lewy prosty funkcjonował bezbłędnie przez półtorej rundy. Ładował Tomalę jakby był workiem treningowym. Dwa razy rozkwasił mu nos. Wydawało się, że zniszczy rywala. Ten jednak był odporny na ciosy. Przetrzymał wichry i huragany, rywal się wystrzelał i zabrakło mu pary. Momentami w trzeciej rundzie stał, nie miał siły, by atakować. Jego oczy przypominały gościa będącego w amoku, niewiedzącego co się dzieje. Na szczęście dla niego Tomala też nie miał już sił i po ostatnim gongu odtańczył taniec zwycięzcy.

W MMA w kategorii wagowej do 71 kg wystąpił świeżo upieczony mistrz Europy federacji ADCC, Jakub Bukowski. Swoimi walorami w walce mógł się pochwalić przed nowotarską publicznością. Mógł też o sile czempiona Starego Kontynentu przekonać się Adam Tokarski z Rzeszowa, ale… Nie przekonał się. Walka nie trwała rundy. Rzeszowianin założył w parterze dźwignię, którą skutecznie zablokował przeciwnikowi ruchy, czyli balachę.

- To powinna być dobra walka – powiadali fachowcy, gdy do ringu wchodzili: Łukasz Witos i Radosław Szafrański. Takowa rzeczywiście była. Sytuacje zmieniały się jak w kalejdoskopie. To jeden próbował dźwigni, to drugi podnosił rywala i rzucał nim o matę. – Masz przewagę. Luźno oddychaj – radził trener Szafrańskiego. Wystarczył moment nieuwagi rzeszowianina i zakopiańczyk wykonał kontrę. „Dosiał” przeciwnika i obijał go. Wygrał na punkty. Wokół jego narożnika było najwięcej podpowiadaczy. Gonili wzdłuż ringu, pokrzykiwali, podpowiadali.

Podobnie dużo wrzasku było w narożniku Stanisława Gacka. Podpowiedzi się opłaciły, bo ich podopieczny zwyciężył w pięknym stylu już w pierwszej rundzie.

Walki na zasadach K-1
81 kg: Adam Abood AL Hasani (Nowy Targ) - Bartłomiej Frączak (Nowy Sącz) 2:1.
75 kg: Jakub Żurek (Rabka Zdrój) - Przemek Zabawa (UKS Barbakan Bystra Podhalańska) 1:2.
86 kg: Mateusz Kozikowski (Nowy Targ) - Patryk Strzelecki (Kraków) 2:1.
71 kg: Filip Bienias (Nowy Targ) - Andrzej Grzegorczyk (Nowy Sącz) 3:0
75 kg: Patryk Kocaj (Rabka Zdrój) - Marcin Mazurkiewicz (Nowy Sącz) 1:2
65 kg: Adrian Krauzowicz (Nowy Targ) - Bartłomiej Zając (Nowy Sącz) 2:1.
81 kg: Dariusz Tomala (Rabka Zdrój) - Dawid Skawiańczyk (UKS Barbakan Bystra Podhalańska ) 0:3.

Walki na zasadach MMA
71 kg: Jakub Bukowski (Nowy Targ) przegrał z Adamem Tokarskim (Rzeszów) przez balachę.
78 kg: Stanisław Gacek (UKS Barbakan Bystra Podhalańska ) pokonał w pierwszej rundzie przez dźwignię Macieja Teresiaka (Racibórz).
82 kg: Maciek Miśkowiec (UKS Barbakan Bystra Podhalańska ) zwyciężył w drugiej rundzie Przemysława Chojnę (Racibórz).
84 kg: Łukasz Witos (Zakopane) pokonał na punkty Radosława Szafrańskiego (Rzeszów).

Walka o tytuł zawodowego mistrza Polski low-kick
71 kg: Łukasz Pławecki (Nowy Sącz) zwyciężył w trzeciej rundzie przez poddanie Damiana Tyszkiewicza (Zielona Góra).

Walka wieczoru K-1
+91 kg: Tomasz Sarara (Kraków) pokonał przez nokaut w drugiej rundzie Wojciecha Jastrzębskiego (Lublin)

Tekst Stefan Leśniowski, zdj. Michał Adamowski

źródło: SportowePodhale.pl, Podhale24

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama