3. Noc Muzeów Nowym Targu i Chabówce (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG/CHABÓWKA. Mocnymi akcentami nowotarskiej Nocy Muzeów był znakomity koncert "Tudo isto é fado-wszystko jest przeznaczeniem", podczas którego pieśni portugalskie fado brawurowo zaśpiewała na płycie Rynku Kinga Rataj oraz wernisaż prac Edwarda Dwurnika w Galerii Jatki.

Warto było spędzić sobotnie popołudnie i wieczór w Nowym Targu. O prowadzonych w ub. roku badaniach archeologicznych na nowotarskim Rynku opowiadali Anna Mazur i Krzysztof Mazur, prezentując efekty swoich prac. Udostępnione zostały także do późnych godzin nocnych - stałe ekspozycje w Muzeum im. Czesława Pajerskiego, czyli "Nowy Targ – miasto, którego już nie ma", "Jan Paweł II – Miasto Nowy Targ – Przeszłość i obecność" oraz "W 120 rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego SOKÓŁ w Nowym Targu".

Chętni mogli skorzystać z ogromnej wiedzy ks. Mieczysława Łukaszczyka, który oprowadzał po najstarszym nowotarskim kościele prezentując ciekawostki jakie kryje kościół św. Anny.

Podobnie jak przed rokiem udostępniona została zwiedzającym, zlokalizowana w piwnicach Urzędu Miasta Izba zimnej wojny i socjalizmu.

W tym roku przygotowano dodatkowo trzy wystawy - w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (dawnym Domu Nauczyciela) była to ekspozycja zatytułowana "Mapy, plany, atlasy", w Bursie Gimnazjalnej - "Historia ludzkich osiągnięć. Rola świadectw szkolnych i dyplomów zawodowych w życiu człowieka", zaś w Jatkach - "Sportowcy" Edwarda Dwurnika. Wśród prac malarza znalazł się obraz "Nowy Targ", będący elementem cyklu malarskiego "Podróże autostopem". Wizja miasta stworzona kilka dekad temu - może zadziwić. Kompozycje wieloelementowe, lekkie traktowanie perspektywy i przestrzeni sprawia, że do tych obrazów wraca się wielokrotnie, wciąż zauważając nowe szczegóły.

Podsumowaniem nowotarskiej Nocy Muzeów był koncert Fado. O tęsknocie, nadziei, miłości, morzu i śmierci śpiewała goszcząca po raz kolejny w Nowym Targu Kinga Rataj. Utwory z repertuaru m. in. Amália Rodrigues, Zeca Afonso, Beatrice Conceiçăo zaprezentowała we własnych aranżacjach. Towarzyszyli jej - Marek Bazela, Paweł Kuźmicz i Marcin Hilarowicz. Koncert miał znakomita oprawę techniczną, dzięki czemu spacerujący tej nocy po całej płycie Rynku - słyszeli czysty dźwięk. Budowaniu klimatu pomogło zarówno częstowanie winem słuchaczy (co było zaplanowane) jak i spontaniczne gesty - jak na przykład krążący po Rynku, wyjątkowo tej nocy romantycznie nastawiony mężczyzna - rozdający kobietom i dziewczętom gałązki bzu.

Jedynym mankamentem było przejmujące zimno.

Tegoroczną Noc Muzeów zorganizował Miejski Ośrodek Kultury wraz Muzeum Podhalański im. Cz. Pajerskiego.

Miłośników parowozów i lokomotyw nie zawiodło też Muzeum w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Bajecznie podświetlone - i co ważne - wciąż sprawne maszyny jak zwykle przyciągnęły zwiedzających. Zdjęcia ze Skansenu - prezentujemy tutaj.

s/ zdj. Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama