KRAKÓW. Zmiany lekarzy rodzinnych kosztują
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Każdy ma prawo do zmiany lekarza rodzinnego. Jeśli zrobi to dwa razy w roku, to nie ponosi żadnych opłat. Jednak każda następna zmiana kosztuje już 80 zł. Ta sama zasada dotyczy zmiany pielęgniarki i położnej.
Aż 181 krakowian trzykrotnie zmieniało w 2011 roku swojego lekarza pierwszego kontaktu. 79 pacjentów trzy razy wypełniło deklarację o chęci zmiany pielęgniarki. Zaś 39 pań życzyło sobie zmiany położnej. Jako najczęstsze przyczyny swoich decyzji pacjenci wskazują niemiłe zachowanie lekarza, brak empatii, arogancję i niechęć do skierowania chorego na badania.- Każdy pacjent ma prawo wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej - zaznacza Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ. - Wystarczy, że w przychodni, w której chce się leczyć, wypełni deklarację i wpisze nazwisko lekarza. Dokument trafia do nas i zmiana następuje automatycznie. Dwa razy w roku pacjent może to zrobić bezpłatnie. Przy każdej kolejnej zmianie musi zapłacić 80 zł - dodaje.
Informację o konieczności zapłaty pacjent powinien otrzymać w przychodni, w której składa deklarację. Pacjenci skarżą
Dla Narodowego Funduszu Zdrowia narzekania chorych na lekarzy nie są podstawą do rezygnacji z opłat. Sprawy pacjentów, którzy nie chcą zapłacić za wielokrotną zmianę lekarzy, kierowane są do sądu. W zeszłym roku łódzki NFZ skierował do sądu 60 spraw.
Nie trzeba płacić, jeżeli zmiana lekarza jest wynikiem zmiany miejsca zamieszkania pacjenta, wybrany lekarz przestaje pracować albo przychodnia kończy działalność. Pacjent zmieniając poradnię może poprosić o przygotowanie odpisu jego dokumentacji, jednak oryginały są własnością placówki, w której się leczy i w niej pozostają.
/ab
źródło: krakow.naszemiasto.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama