LXXII Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu. Puchar dla KKW-29 Kraków (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
KROŚCIENKO. Od czwartku, święta Bożego Ciała, do soboty - trwał 72. Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. T. Pilarskiego, w którym wzięło udział 220 kajakarzy z Polski, Niemiec, Anglii, Dani, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Węgier.
Komandorem tegorocznego spływu był Zbigniew Mizerek.Puchar przechodni wywalczyła drużyna KKW-29 Kraków. Drugie miejsce zajęła drużyna SV Union Zwickau Niemcy, a trzecie OTK Opole. Sklasyfikowanych zostało 7. drużyn, pozostałe 11. nie wystawiły dostatecznej ilości zawodników.
- Spływ - jak mówi sędzia główny Elżbieta Jaworska, staje się już elitarny. W latach 70 – tych brało w nim udział blisko 3 tysiące kajakarzy. Odzwierciedla to stan zawartość portfela i sposób na spędzenie aktywnego wypoczynku. W ostatnich latach przybyło wiele innych konkurencyjnych imprez. Sędzia ma jednak nadzieję, że spływ oprze się tej intensywnej konkurencji i nadal będzie się cieszył zainteresowaniem, bo jest bardzo atrakcyjny, także dla zagranicznych turystów, których w tym roku jest bardzo wielu.
- Na MSKnD przyjeżdżają fani Dunajca, którzy przesiąkli tą atmosfera, spotykają się często całymi rodzinami, a co najważniejsze, nadal chcą pływać – dodaje Jaworska.
Spływowi towarzyszyła zmienna pogoda, jednak jego uczestnicy są zadowoleni. Najbardziej z drugiego, niepunktowanego etapu przez przełom Dunajca, bowiem w tym dniu pogoda była wyśmienita. Było co prawda chłodno, ale niebo mieniło się błękitnym kolorem i białymi cumulusami.
Ten relaksowy etap był preludium do mającego się odbył po południu slalomu na spienionym Dunajcu przy biwaku „Cypel” w Krościenku/D. Dawniej, jeszcze przed powstaniem jeziora czorsztyńskiego, slalom odbywał się na słynnym „ptasim uskoku”. Wielu kajakarzy pamięta go i wspomina z rozrzewnieniem, bo był on bardzo trudny, a wręcz niemożliwy do pokonania przez większość kajakarzy.
Także i teraz nie wszyscy kajakarze zdecydowali się na ryzykowny slalom, a ci co wzięli w nim udział chcieli zdobyć dodatkowe bonusy do punktacji indywidualnej i wspomóc drużynę w zdobyciu pucharu. Brawa dla nich.
Nie obyło się bez wywrotek, kąpiele w zimnej rzece jedynie dodały atrakcji spływu. Slalom ustawił Piotr Zaziąbło, a jego syn Jarosław Zaziąbło z KS Sokolica, jako pierwszy przetarł go na wyczynowym kajaku do slalomu.
W ostatnim dniu spływu kajakarze zmierzyli się w drużynowym wyścigu o Puchar im. Tadeusza Pilarskiego na dystansie 14 kilometrów z Krościenka do Wietrznic, gdzie jest sztuczny tor do kajakarstwa górskiego. Tadeusz Pilarski był długoletnim organizatorem spływu i jego komandorem.
W tej konkurencji ponownie zwyciężyła drużyna KKW-29 Kraków z czasem 4:40:57:,42 i zdobyła, tym razem na własność, okazały puchar. Drugie miejsce zajęła drużyna SV Unuin Zwickau z czasem 4:59::11,88, a trzecie miejsce zajęła drużyna OTK Opole z czasem 5:34::12,47.
Widać, że te drużyny wystawiły na spływ doświadczonych zawodników, byli wśród nich kajakarze, którzy tą dyscypliną sportu zajmowali się wyczynowo.
Puchary i nagrody otrzymali też: najmłodszy i najstarszy zawodnik spływu, najliczniejsza drużyna polska i zagraniczna, zawodnicy fair play, drużyna z miejscowości najdalej oddalonej od miejsca spływu.
Specjalną nagrodę, kajak ufundowany przez producenta Krzysztofa Polaczyka, ojca słynnych braci Polczyków uczestników IO w Atenach i Londynie, otrzymała drużyna AWF Cofka Wrocław, która przywiozła na spływ najwięcej młodzieży.
Wyniki indywidualne
Kategoria T-1 Kobiety
1.Ursula Muller (SV Union Zwickau), 2.Agata Bendzsak (Hungarian Hedonists Budapeszt), 3.Paula Sarata (AWF Cofka Wrocław)
Kategoria T-1 Mężczyźni
1.Ryszard Hodurek (KKW-29 Kraków), 2.Wojciech Górszczyk (indw.), 3. Roman Brzeziński (Depresja Team)
Kategoria K-1 Mężczyzn
1.Henryk Węglarz (Sokolica Krościenko), 2.Artur Geisler (KKW-29), 3. Paweł Racułt (KKW-29)
Kategoria T-2 Mix
1.Adam Kajdas – Teresa Kajdas ( indyw), 2.Iwona Dembińska – Dariusz Kowalski (OTK Opole, 3.Bogdan Gój – Grażyna Jabłońska (KKW-29)
Kategoria T-2 Mężczyzn
1. Grzegorz Gajewski – Łukasz Kobierski (KKW-29), 2. Krzysztof Piątek – Tomasz Piątek (KKW-29), 3. Jozef Ruebenbauer – Andrzej Tylek (KKW-29).
Kategoria F open
1.Marian Jarosz (Sokolica), 2.Karl Heine Petereit (SV Union Zwickau), 3. Jan Łucki (Delfin Gdynia)
Kategoria C open
1. Marek Maślanka (indyw.), 2.Pobori Krisztian – Tomas Kakas ( Hungarian Hedonists Budapeszt), 3.Juliusz Urbański – Roman Urbański (KKW-29)
Głównym organizatorem spływu było Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec” w Krakowie. Patronatami honorowymi byli: Marszałek Małopolski i Prezydent Miasta Krakowa.
Współorganizatorzy: Polski Związek Kajakowy, ZG PTTK, Urząd Miasta Nowy Targ, Urzędy Gmin w Czorsztynie, Krościenku, Łącku i Urząd Miasta i Gminy w Nowym Sączu.
Tekst i zdj. Stanisław Zachwieja
Więcej na temat
komentarze
reklama