Kolarze Małopolskiego Wyścigu Górskiego finiszowali na koronie zapory w Niedzicy. Zwyciężył Łukasz Bodnar z Bank BGŻ (zdjęcia)

NIEDZICA. Na koronie zapory w Niedzicy zakończył się trzeci i ostatni etap 51. Małopolskiego Wyścigu Górskiego w którym wzięło udział 140 kolarzy z 25 profesjonalnych polskich i zagranicznych ekip narodowych, regionalnych i klubowych. To jeden z najtrudniejszych wyścigów kolarskich po Tour de Polone.

Ten trudny i wyczerpujący etap wygrał Branislau Samoilau (RCOP Białoruś), który samotnie przekroczył linę mety. Ze startą 51 s. przyjechał Kamil Zieliński (Las Vegas Power Energy Drink) , trzeci był Marcin Sapa (BDC-Marcpol Team).

Cały wyścig wygrał Łukasz Bodnar (Bank BGŻ) 10:49.24, drugie miejsce zajął Paweł Cieślik (Bank BGŻ strata 4s., a trzecie Jirzu Sudecki (Czechy,BauknechtAuthor)1.38.

Trzyetapowy MWG rozegrał się na trasie z Trzebini do Miechowa, z Niepołomic do Jodłownika i z Niedzicy do Niedzicy, gdzie na tle jeziora czorsztyńskiego i zamku Dunajec odbyła się także uroczystość zakończenia zawodów.

Kolarze w ostatnim dniu ścigania się po górskich drogach mieli do pokonania malowniczą 120 trasę przez Falsztyn, Przełęcz Snozką, Skrzypne Górne, Gliczarów, Łapszankę i Łapsze Niżne. Na przełęczy Snozka znajdowała się premia górska Józefa Olchowy.

Zadowolony z przebiegu całego wyścigu, tak pod względem organizacyjnym i sportowym, był Marek Kosicki, prezes Zarządu Małopolskiego Związku Kolarskiego w Krakowie.

– To był szczególny wyścig z uwagi na dużą ilość kolarzy zagranicznych, którzy stanowili dla naszych kolarzy silną konkurencję. Pierwszy etap był spokojny, peletonowy, natomiast dwa ostatnie etapy były wielkiej sportowej walki. Ten wyścig, jak i Karpacki Wyścig Szlakiem Kurierów, zyskuje dobrą opinię w świecie kolarskim i dlatego taka duża ilość zgłoszeń. Nie byliśmy w stanie przyjąć wszystkich zgłoszeń. Połowę odrzuciliśmy – mówi Marek Kosicki.

Gospodarz terenu, Grzegorz Podlewski, prezes Zarządu ZEW Niedzica S.A. uczestniczył w uroczystości wręczania pucharów i koszulek za zwycięstwa.