Ratownicy górscy z Polski, Czech i Słowacji mają ściślej współpracować

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Naczelnicy organizacji ratownictwa górskiego z Polski - TOPR i GOPR oraz ich odpowiednicy ze Słowacji i Czech podpisali w poniedziałek w Zakopanem memorandum o współpracy.

- To deklaracja chęci wzajemnej współpracy - wyjaśnia Jan Krzysztof. - Na jej mocy chcemy nawiązać bliższe współdziałanie w ramach szkoleń, chcemy też ustalić jednorodne zasady prowadzenia wspólnych działań ratowniczych – dodaje naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Międzynarodowa współpraca umożliwi też pozyskiwanie środków finansowych z funduszy unijnych.

GOPR i TOPR wraz z organizacjami ratowników ze Słowacji i Czech chcą zbudować wspólny system ratownictwa śmigłowcowego do poszukiwań i ratownictwa w górach. Międzynarodowa współpraca będzie miała także na celu zbieranie, opracowywanie i wykorzystywanie informacji o zagrożeniach naturalnych jak np. lawiny.

Ratownicy górscy zadeklarowali także chęć wzajemnego wsparcia w kształceniu i szkoleniu oraz opracowywaniu procedur działania i zasad podczas wspólnych akcji ratowniczych.

TOPR współpracuje z ratownikami słowackimi od początku powstania tej organizacji, czyli już ponad sto lat. Ale to współpraca nieformalna, która wymaga zinstytucjonalizowania, stąd potrzeba podpisania memorandum.

Na zacieśnienie współpracy ma także nadzieję naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Jacek Dębicki. GOPR współpracuje z czeskimi ratownikami górskimi w rejonie Sudetów. - Bardzo ważna dla nas będzie możliwość pozyskiwania funduszy europejskich, ponieważ borykamy się z problemami finansowymi – powiedział Dębicki.

Z inicjatywą podpisania memorandum o współpracy wystąpił naczelnik słowackiej Horskiej Zahrannej Służby Jozef Janiga. - Międzynarodowa współpraca podczas akcji ratowniczych jest niezwykle ważna. Góry to jednocześnie granica między naszymi państwami, dlatego ważne jest, aby komunikacja między ratownikami z Polski, Słowacji i Czech była dobra i oparta na podobnych zasadach – powiedział Janiga.

Jak mówi PAP naczelnik Horskiej Służby Czeskiej Republiki Jirin Broszken - "ściślejsza współpraca ma bardzo istotne znaczenie, bo czeskie góry odwiedza bardzo wielu turystów z Polski".

PAP, s/ zdj. Regina Korczak-Watycha
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama