Prezydencka Para spocznie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

KRAKÓW. Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał pierwsze informacje, na temat niedzielnego pogrzebu na Wawelu Prezydenckiej Pary.

Trumny z ciałami Marii i Lecha Kaczyńskich dotrą w niedzielę z Warszawy do Krakowa drogą lotniczą. Zostaną przewiezione na Salwator, gdzie - obok klasztoru ss. Norbertanek - zostaną przełożone na otwarte platformy. Kondukt przejedzie ulicami Kościuszki, Zwierzyniecką, Franciszkańską i Grodzką na Rynek Główny do Bazyliki Mariackiej. Tam o godz. 14 rozpocznie się żałobna msza święta. Po nabożeństwie kondukt przejdzie ul. Grodzką do katedry wawelskiej. Po krótkiej modlitwie trumny zostaną zniesione do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

Jak informuje Urząd Wojewódzki, zapadły pierwsze ustalenia dotyczące pochówku pary prezydenckiej w katedrze wawelskiej. Po wizji lokalnej ustalono, że sarkofag z ciałami Marii i Lecha Karczyńskich umieszczony zostanie w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, w pomieszczeniu poprzedzającym miejsce wiecznego spoczynku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jak najszybciej zostanie przygotowany sarkofag - wszystkie szczegóły tego dotyczące są w trakcie uzgodnień z rodziną Zmarłych. Sarkofag stanie na postumencie, który wykonany zostanie z granitu norweskiego (z tego materiału wykonana jest posadzka w krypcie). Pomieszczenia krypty poddawane są obecnie zabiegom renowacyjnym. Prezydent Lech Kaczyński odwiedził Kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w maju 2008 roku, by uczcić 73. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W związku z przygotowaniem uroczystości w mieście pojawią się utrudnienia w ruchu drogowym - głównie w centrum Krakowa i w rejonie Pierwszej Obwodnicy oraz na trasach przejazdu (z lotniska w Balicach, przez Salwator). Już teraz policja apeluje do osób mieszkających w tamtych okolicach o nie parkowanie samochodów wzdłuż ulic i pozostawienie wolnych miejsc. Aby nie dochodziło do sytuacji, kiedy zaparkowane pojazdy będą utrudniać ruch lub zostaną uszkodzone policjanci ruchu drogowego będą przypominać właścicielom o konieczności przeparkowania pojazdu już od dzisiaj. Zaparkowany pojazd może zostać odholowany.

Utrudnień w ruchu związanych z czasowym wyłączaniem ruchu na poszczególnych ulicach w centrum miasta oraz na trasie przejazdu z Balic spodziewać można się od soboty, 17 kwietnia od godz. 17.00. W niedzielę 18 kwietnia od wczesnych godzin rannych ulice w obrębie Wawelu zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. W miejscach tych będą policjanci ruch drogowego, którzy będą informować kierowców o utrudnieniach i kierować na objazdy.


Zakazy zatrzymywania się i postoju zostaną wprowadzone na ulicach:

- w sobotę, 17 kwietnia od godziny 10: Mirowskiej, Ks. Józefa, Kościuszki, Zwierzynieckiej, Powiśle, Straszewskiego, Franciszkańskiej, Dominikańskiej, św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Starowiślnej), Starowiślnej, Na Zjeździe, Nadwiślańskiej, 3 Maja, Piastowskiej (na wysokości Błoń), Al. Krasińskiego (od 3 Maja do Zwierzynieckiej).

- w niedzielę, 18 kwietnia od północy: Tynieckiej, Praskiej, Zielińskiego, Monte Cassino, Konopnickiej, Zwierzynieckiej, Dietla (po stronie Kazimierza), Droga do Zamku, Grodzkiej, Idziego, Podzamcze, Rynku Głównym.

- w niedzielę, 18 kwietnia od godziny 6.00: Stradomskiej, św. Anny, Szpitalnej (od św. Tomasza), Małym Rynku, Mikołajskiej (do św. Krzyża), św. Krzyża, Siennej, Pl. Mariackim, Bernardyńskiej, Smoczej, Koletek, św. Agnieszki (od Koletek do Stradomskiej), św. Gertrudy (od Dominikańskiej do Stradomskiej), Sukienniczej.

Na dzień uroczystości przewidziano zorganizowanie kilku punktów dzieci zaginionych - dwóch stałych zlokalizowanych w siedzibie Komisariatu I Policji przy ul. Lubicz 21 oraz Posterunku Policji w Rynku Głównym 27 oraz ruchomych.
Punkt medyczno-sanitarny znajdzie się na Rynku Głównym, niedaleko Sukiennic, w pobliżu kościoła św. Wojciecha.

W czwartek, 15 kwietnia w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie uruchomiona zostanie specjalna infolinia. Przy telefonie dyżurować będą policjanci którzy udzielą informacji o utrudnieniach oraz zmianach związanych z organizacją ruchu.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie oraz porządkiem podczas przemarszów na msze i na czas przejazdu konduktu czuwać będzie dwa i pół tysiąca policjantów – z Małopolski, ale również z Lublina, Rzeszowa, Opola, Łodzi, Katowic i Kielc. Będą to m.in. policjanci prewencji i ruchu drogowego, ale także funkcjonariusze po cywilnemu.

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama