Zakopiańscy radni: "wzywamy burmistrza do zaprzestania działań wymierzonych w interesy lokalnej społeczności"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

ZAKOPANE. Radni większością głosów przyjęli stanowisko w sprawie "działań Burmistrza zmierzających do wydania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowego na miejskiej działce". Chodzi o rejon Ustupu, gdzie powstać ma duży sklep sieciowy. To także teren zarezerwowany pod przebudowę "zakopianki".

Przypomnijmy - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zwróciła się do burmistrza Zakopanego z wnioskiem, by nie wydawał on warunków zabudowy dla inwestora chcącego wybudować na Ustupie m. in. sklep wielkopowierzchniowy. Jak argumentuje GDDKiA - ten teren jest zarezerwowany nowe rozwiązania komunikacyjne przy wjeździe do Zakopanego. Do wniosku dołączono stosowną mapę.

Burmistrz Janusz Majcher w przesłanej odpowiedzi - odmówił zawieszenia swojej decyzji, stwierdził, że Generalna Dyrekcja nie jest stroną w tym postępowaniu, więc jej wniosek jest bezzasadny.

Podczas sesji radny Wawrzyniec Bystrzycki, który reprezentuje także interesy właścicieli sąsiednich działek tłumaczył, że budowa sklepu wielkopowierzchniowego nie sąsiaduje z "zakopianką", dzieli ją działka gminna, która będzie wykorzystana przez inwestora jedynie jako droga dojazdowa na czas budowy.

Inni radni apelowali do burmistrza, by by do czasu uchwalenia planu zagospodarowanie przestrzennego dla tego terenu nie wydawał inwestorowi warunków zabudowy. Dodatkowo padały argumenty, że w przypadku wybudowania na Ustupie dużego marketu - zwiększy się tam ruch samochodowy i jeszcze bardziej utrudni wjazd do stolicy Tatr.

Padły zarzuty, że samorząd usiłuje narzucać prywatnym właścicielom sposób wykorzystywania ich własności. - Podejmując to stanowisko nie ingerujemy w to, co obywatele chcą zrobić na swoim terenie - tłumaczył przewodniczący Rady Miasta Jerzy Zacharko. - Chcemy by na działkę gminną nie były wydawane teraz warunki zabudowy i żeby pilnie podjąć uchwałę o planie przestrzennego zagospodarowania. Nie chcemy kazusu stacji benzynowej, która została wybudowana w terenie zielonym, a my plan zagospodarowania dostajemy dopiero po uprawomocnieniu się warunków zabudowy i zezwolenia na budowę - dodał.

Długa dyskusja zakończyła się przyjęciem stanowiska, w którym "Rada Miasta Zakopane wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań Burmistrza zmierzających do wydania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowego (biura, gastronomia oraz handel) na działce będącej własnością miasta".

Radni uznali, że "zamiar zabudowy tej działki jest działaniem wymierzonym w podstawowe interesy lokalnej społeczności a jej zabudowa uniemożliwi zaprojektowanie i urządzenie prawidłowych rozwiązań komunikacyjnych (skrzyżowanie na Ustupie z Drogą do Olczy oraz przebudowa ul. Guty) w trakcie planowanej w przyszłości przebudowy drogi krajowej nr 47 Rabka – Zakopane.

Uchwałą z 27 września 2012 r. Rada Miasta Zakopane zdecydowała o przystąpieniu do sporządzenia „ Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Zakopianka” w Zakopanem. Rada Miasta w imieniu Gminy Miasta Zakopane, właściciela działki ewidencyjnej nr 181/1 obr. 35 na podstawie art. 62 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym domaga się natychmiastowego zawieszenia postępowania zmierzającego do wydania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla przedmiotowej inwestycji.

Wzywamy Burmistrza Miasta Zakopane do niezwłocznego przedstawienia Radzie Miasta do uchwalenia projektu „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Zakopianka” oraz zaprzestania działań wymierzonych w podstawowe interesy lokalnej społeczności zagrażających dalszemu rozwojowi Zakopanego".

Za przyjęciem stanowiska głosowało 9 radnych, 4 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

s/
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama