Poseł Mularczyk do premiera Tuska: "czy wyzbywanie się majątku Skarbu Państwa odbywa się na zasadach wolnej amerykanki?"

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

"Czy przygotowana została jakakolwiek strategia rozwoju turystyki na terenie Karpat, czy też wyzbywanie się majątku Skarbu Państwa pozwalającego na prowadzenie działalności turystyczno-wypoczynkowej na tym terenie odbywa się na zasadach "wolnej amerykanki" - pisze w zapytaniu poselskim Arkadiusz Mularczyk. Jego wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów dotyczy strategii rozwoju polskiej turystyki na terenie Beskidu Sądeckiego, Tatr i Beskidu Żywieckiego.

W piśmie do premiera Donalda Tuska poseł przypomina, że na początku września br. sfinalizowana została ostatecznie "budząca wiele kontrowersji transakcja sprzedaży przez Polskie Koleje Państwowe S.A. - Polskim Kolejom Górskim S.A. za kwotę 215 mln złotych akcji Polskich Kolei Linowych S.A."

Finansowanie zakupu przez PKG S.A – założonej przez gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin i miasto Zakopane - zapewniła luksemburska spółka Altura S.ar.l wchodząca w skład grupy kapitałowej Mid Europa Partners.

"Transakcja sfinalizowana została pomimo wielokrotnych apeli z mojej strony o jej wstrzymanie przynajmniej do zakończenia prowadzonych w tej sprawie przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie śledztwa i postępowań kontrolnych wszczętych przez Najwyższą Izbę Kontroli oraz Regionalną Izbę Obrachunkową w Krakowie" - zaznacza Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska.

I dodaje: "W związku z przedmiotową transakcją stanowiące dobro narodowe składniki majątkowe PKL S.A., w których skład wchodzą m.in. Kolej Linowa Kasprowy Wierch, Kolej Linowo Terenowa Gubałówka w Zakopanem, Kolej Linowa Palenica w Szczawnicy, Kolej Linowo Terenowa Góra Parkowa w Krynicy, Kolej Linowo Terenowa Żar w Międzybrodziu Żywieckim oraz Kolej Krzesełkowa Mosorny Groń wraz z Ośrodkiem Turystyczno- Narciarskim Mosorny Groń w Zawoi, przeszły na własność PKG S.A., której kapitał zakładowy docelowo w ponad 98% będzie kapitałem zagranicznym. Samorządy założyciele spółki zachowały jedynie iluzoryczne uprawnienia, które nie dają gwarancji realnego wpływu na prowadzenie spraw spółki oraz strategii jej rozwoju.

W ostatnich dniach PKG S.A poinformowała, że nabyła 75% akcji w Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka S.A., a kolejne plany spółki przewidują, jak wynika z informacji podanych w mediach nabycie spółki Polskie Tatry S.A., której majątek stanowią m.in. Aquapark Zakopane, trzy zespoły hotelarskie oraz znane lokale gastronomiczne. Kapitał zagraniczny kontrolujący PKG S.A., która najprawdopodobniej zgodnie ze strategią ma sprawiać wrażenie polskiej kapitałowo międzygminnej spółki Zakopanego, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska i Poronina, poprzez nabywanie kolejnych spółek uzyskuje stopniowo dominujący wpływ na szereg usług turystyczno-wypoczynkowych na terenie Karpat, w szczególności w Tatrach, Beskidzie Sądeckim i Żywieckim.

W związku z faktem, że PKP S.A. – sprzedająca PKL S.A. oraz PZU S.A. i PKO BP S.A. – sprzedające Kolej Gondolową Jaworzyna Krynicka S.A., stanowią w całości lub ponad 30% własność Skarbu Państwa, proszę Pana Premiera o udzielenie informacji, czy przygotowana została jakakolwiek strategia rozwoju turystyki na terenie Karpat, czy też wyzbywanie się majątku Skarbu Państwa pozwalającego na prowadzenie działalności turystyczno-wypoczynkowej na tym terenie odbywa się na zasadach "wolnej amerykanki". Niezwykle niepokojącym jest, że podmioty zależne od Pańskiego Rządu, wyrażają zgodę na sprzedaż stanowiącej dobro narodowe infrastruktury i bazy turystycznej, bez określenia jakiejkolwiek strategii rozwoju tej dochodowej i tworzącej tysiące miejsc pracy branży".

Zapytanie do premiera, poseł Mularczyk kończy słowami: "Proszę o odpowiedź, czy istnieje jakakolwiek strategia rządu rozwoju polskiej turystyki na terenie Karpat z szczególnym uwzględnieniem Beskidu Sądeckiego, Tatr i Beskidu Żywieckiego oraz, czy dotychczasowe działania opisane w niniejszym zapytaniu poselskim wpisują się w tę strategię.

s/ zdj. Piotr Korczak

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama