Certyfikat „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo – dla nowotarskiej szkoły
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
KRAKÓW – NOWY TARG. Dużym wydarzeniem dla 30 szkół z całej Małopolski było wręczenie certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Jedyną reprezentacją powiatu nowotarskiego, która zdobyła taki tytuł w 9. edycji 2013 – 2015 są Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta z Nowego Targu.
Uroczystość w Komendzie Wojewódzkiej – połączona ze zwiedzaniem najciekawszych jej wydziałów, prezentacją metod pracy, sprzętu i wyposażenia zmieniającym się rotacyjnie grupom certyfikowanych szkół – zajęła prawie trzy godziny.Wręczeń oprawnych w szkło certyfikatów (i gadżetów, włącznie z pluszowym niebieskim z Inspektorem Wawelkiem) dokonywali zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Paweł Dzierżak i Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski. W gronie gości znaleźli się m.in. przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej.
O fundamentalnej dla człowieka i jego rozwoju potrzebie bezpieczeństwa mówił właśnie kurator oświaty, porównując zespolone działania policji i szkół od przypowieści o siewcy – poczucie bezpieczeństwa będzie tym sposobem wzrastało.
Artystycznym elementem uroczystości w Komendzie stały się taneczne pantomimy „Przebudzenie” i „Wolność”, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Choczni (też zdobywcy certyfikatu) pod wodzą ich katechety. Rzecz o czyhających na wchodzących w życie młodych ludziach pokusach i zagrożeniach, wreszcie walce z nimi - poruszała swoją symboliczną wymową.
Nadawanie certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” to element Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa, czyli polsko-holenderskiego programu, w którym niekwestionowanym liderem jest województwo małopolskie. Potem dołączyło do niego województwo łódzkie. W Małopolsce koordynuje te działania asp. Izabela Ciarka z wydziału prewencji krakowskiej KWP. Certyfikaty wydawane są z pięcioletnim „terminem ważności”. Potem można się starać o wznowienie lub zaprzestać uczestnictwa w programie, którego wyjątkowo szeroka formuła obejmuje wszystkie rodzaje placówek oświatowych i szczeble edukacji – od przedszkoli po uczelnie. Do tej pory, po 9 edycjach programu, placówki z różnych miejscowości Małopolski zdobyły w sumie 220 certyfikatów. Niektóre już go zdążyły wznowić.
Dla nowotarskiej szkoły-laureatki odbierał certyfikat zakopiańczyk Andrzej Gąsienica z II klasy o profilu policyjnym – najlepszy uczeń w ubiegłym roku szkolnym, stypendysta premiera ze średnią ocen 5,01; w asyście dyrekcji i szkolnego koordynatora programu, Wiesława Patlewicza.
Nowotarska placówka w tym akurat programie brała udział po raz pierwszy, a droga do upragnionego certyfikatu wcale nie była łatwa. Szkoła musiała spełnić wysokie wymogi i uskutecznić szereg działań podnoszących bezpieczeństwo uczniów w obiekcie, jego otoczeniu i w drodze do szkoły.
Wszystko zaczęło się w styczniu 2012, anonimową ankietą, która miała na celu rozpoznanie miejsc, okoliczności i przyczyn powstawania zagrożeń. Ankietę wypełniali zarówno uczniowie klas I – III o profilu mundurowym (85 osób), jak też nauczyciele (19 osób) i rodzice (60 osób). Analiza wyników pozwoliła opracować plan zadań, które miały na celu przeciwdziałanie tym niebezpieczeństwom. Ankieta wykazała m.in., że z różnymi rodzajami przemocy zetknęło się 28 procent uczniów.
Podjęte w efekcie tego działania skupiły się na poprawie bezpieczeństwa w obiekcie szkoły, jej otoczeniu i pomieszczeniach podnajmowanych, m.in. przez unowocześnienie systemu monitoringu.
Kontakty z policją, Strażą Miejską, Sanepidem zaowocowały szeregiem wykładów, warsztatów i pogadanek na tematy związane z przestępczością dzieci i młodzieży, konsekwencjami ryzykownych zachowań (narkotyki, alkohol, kontakty seksualne), zapobieganiem niedostosowaniu społecznemu itd. Młodzież uczyła się walki ze stresem, radzenia sobie z przemocą, asertywności, zachowań w sytuacjach zagrożenia.
Poznawała też pozytywne formy spędzania wolnego czasu a w tej dziedzinie oferta zajęć była bardzo szeroka: strzelectwo sportowe, sztuki walki, narciarstwo, spadochroniarstwo, snowboard, krótkofalarstwo. Kształtowaniu postaw prospołecznych służyły zajęcia z ratownictwa medycznego, wolontariat, integracja zespołów klasowych.
W działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w szkole wciągani byli także rodzice.
Partnerów tych działaniach szkoła miała naprawdę wielu: Komendę Powiatową Policji w Nowym Targu, Straż Miejską, Sanepid, Poradnię Psychologiczno-Zawodową, V Batalion Dowodzenia im. gen. Hallera w Krakowie-Rząsce, Wojskową Komendę Uzupełnień w Nowym Targu, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, Straż Graniczną w Zakopanem, Strzelnicę LOK, nowotarskie starostwo, trenerów różnych dziedzin sportu.
Prawie dwuletnie wysiłki nagrodził jednak certyfikat przyznany po wizycie i skrupulatnych sprawdzeniach komisji oceniającej.
opr.s/
źródło: materiały prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama