Podsumowanie VIII Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Orła", "Ognia" - Republika Partyzancka
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W niedzielę 6 października br zakończył się VIII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia "Orła", "Ognia" - Republika Partyzancka. W tym roku główny organizator - krakowski Oddział IPN mocno ograniczył liczbę uczestników, niemniej w rajdzie brało udział ponad 100 uczniów, zgrupowanych w 9 patrolach, które w ciągu trzech dni od pokonały trasę o łącznej długości 50 km.
Młodzież uczestniczyła w przyjacielskiej rywalizacji na trasach partyzanckich wiodących z Krościenka do Ochotnicy Górnej. Droga wiodła malowniczymi wzgórzami, historycznie związanymi z partyzantką, szczytami Marszałka i Lubania zmierzając poprzez Przełęcz Knurowską do bazy Partyzanckiej na Ustrzyku.W drugim dniu trasa przebiegała ochotnickim Szlakiem Edukacyjnym GPN zataczając koło wokół Forendówki, Jaszcze i Ustrzyk. Młodzież musiała wykazać się wyjątkowo dużą sprawnością fizyczną, jak również wiedzą historyczną z okresu pierwszej i drugiej konspiracji z terenów Małopolski i Podhala. Zróżnicowane zadania i gry terenowe połączone z wykorzystaniem wiedzy historycznej zmusiły uczestników do włożenia całego potencjału wiedzy i sprawności, aby osiągnąć zwycięstwo hojnie nagradzane przez organizatorów.
Opiekun zwycięskiego patrolu miał zapewniony wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, dla każdego uczestnika zapewniono pamiątkową koszulkę, książkę historyczną i liczne gadżety, szkołom z których młodzież brała udział w rajdzie przekazane będą liczne pakiety książek i roczne prenumeraty wydawnictw historycznych.
Honorowymi gośćmi wieczornych spotkań przy ognisku byli Zbigniew Paliwoda ps "Jur" dowódca krakowskiej VI kompanii Zgrupowania Partyzanckiego "BŁYSKAWICA", który podzielił się z młodzieżą własnymi partyzanckimi przeżyciami, na podstawie spotkań z mjr Józefem Kurasiem "ORŁEM", "OGNIEM" nakreślił również jego sylwetkę, podkreślając jego patriotyzm, charyzmę i sprawiedliwe podejście do swoich żołnierzy. Swoje wspomnienia z dzieciństwa opowiedział zaproszony gość, Janusz Niemiec syn mjr Antoniego Żubryda ps. "ZUCH" dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ "ZUCH" działającego na terenach wschodniej Polski. Udział w spotkaniach przy ognisku wziął również syn mjr Józefa Kurasia, Zbigniew.
Wzruszającą do łez uroczystością nad górskim strumykiem wypływającym gdzieś spod Turbacza, była przysięga harcerek z Drużyny Starszo-Harcerskiej Hufca Wejherowo im. Żołnierzy Niezłomnych, najmłodszych uczestniczek rajdu, które po raz pierwszy brały udział w rajdzie, a przyjechały aż znad morza - z Wejherowa. Przysięgę harcerską składały w obecności swoich kolegów i uczestników rajdu na zakończenie na ich cześć Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego "BŁYSKAWICA" - Podhale oddali salwę honorową.
W ostatni dzień rajdu na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze, uczestnicy wzięli udział w uroczystej Mszy Św., w intencji - O ŁASKĘ BOŻEGO BŁOGOSŁAWIEŃSTWA DLA WSZYSTKICH ŻYJĄCYCH ŻOŁNIERZY PODZIEMIA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO I OSÓB UDZIELAJĄCYCH IM POMOCY, JAK RÓWNIEŻ O WIECZNY SPOKÓJ DLA TYCH KTÓRZY ODESZLI NA WIECZNĄ WARTĘ.
Po zakończonej Mszy Św. odbyła się rekonstrukcja Bitwy Ochotnickiej w której udział wzięło ok. 50 rekonstruktorów z zaprzyjaźnionych Grup Rekonstrukcyjnych z Powiśla Dąbrowskiego, Limanowej, Grybowa, Tarnowa i Nowego Targu.
Ostatnie już spotkanie uczestników rajdu z organizatorami odbyło się w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej, po zakończonej rekonstrukcji, tam też wręczono nagrody.
I miejsce zajął patrol olkuskiego LO i to ich opiekunowi przypadł zaszczyt wyjazdu do Brukseli, była to dodatkowa nagroda ufundowana przez biuro Europosła Zbigniewa Ziobro, dodatkową nagrodę ufundowana przez Senatora Macieja Klimę wręczył przedstawiciel biura. Na zakończenie głos zabrała Zuzanna Kurtyka - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, która rokrocznie bierze udział w rajdzie, uhonorowała ona nagrodami organizatorów rajdu, uczestników z najdalszej części Polski, jak również gospodarza uroczystości Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotniczy Górnej. Zwracając się do uczestników rajdu, zwłaszcza do młodzieży gratulowała im wiedzy, wytrwałości, życzyła dalszych sukcesów i prosiła by szczególnie pamiętać o ludziach, o których kazano zapomnieć, a którzy walczyli do końca o naszą wolność, przekazując przesłanie wyrażone ostatnim rozkazem płk. Andrzeja Niegolewskigo, uczestnika szarży pod Samosierrą prosiła byśmy szczególnie o tym pamiętali, bo ono nic nie straciło jest nadal bardzo aktualne " ZIEMI POLSKIEJ STRZEC, W OBCE RĘCE JEJ NIE SPRZEDAWAĆ, JĘZYKA POLSKIEGO BRONIĆ, NARODOWOŚĆ ZACHOWAĆ".
Jako ostatni punkt niedzielnej uroczystości, odbyło się Ślubowanie Strzeleckie nowych członków Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej - grupy Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego "BŁYSKAWICA" - Podhale. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.
Głównymi organizatorami tego rocznego rajdu byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Społeczny Komitet Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej ROCH-a i Zgrupowania "BŁYSKAWICA" w Waksmundzie i Fundacja Strzelecka z Łodzi. Inicjatywę wspierali również: Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego "BŁYSKAWICA" - Podhale, Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej, 3 Pułk Strzelcó Podhalańskich - Powiśle Dąbrowskie.
Honorowy patronat nad rajdem objęli: dr Marek Lasota - Dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, Zbigniew Kuraś - syn mjr Józefa Kurasia, Zbigniew Paliwoda ps "Jur" - żołnierz VI Kompanii ZP "BŁYSKAWICA", Zuzanna Kurtyka - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 w Krakowie, Anna Paluch - Poseł RP, Jarosław Gowin - Poseł RP, Maciej Klima - Senator RP, Andrzej Pająk - Senator RP, Zbigniew Ziobro - Poseł do Europarlamentu.
Jan Dudor, Komandor Rajdu
Zdj. Magdaleny Warych i Jakuba Jarosa - dzięki uprzejmości Portalu PomnikSmolensk.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama