Turniej szachowy organizowany przez GCK Krościenko (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W sobotę został rozegrany turniej szachowy dla miłośników "gry królewskiej" z Gminy Krościenko n.D. Organizatorem było Gminne Centrum Kultury w Krościenku nad Dunajcem.
WYNIKI:W kategorii dziewcząt:
1 miejsce- Natalia Bąk- Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy w Grywałdzie
2 miejsce- Justyna Musiał- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem
3 miejsce- Agnieszka Potaśnik- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem
W kategorii chłopców ze szkół podstawowych:
1 miejsce- Michał Soliwoda- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem
2 miejsce- Kacper Trzęsała- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem
3 miejsce- Filip Czerwiec- Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem
W kategorii gimnazjów:
1 miejsce- Marek Kwak- Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem
2 miejsce- Mateusz Potaśnik- Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem
3 miejsce- Piotr Bąk - Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku nad Dunajcem
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
1 miejsce- Zygmunt Soliwoda- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu
2 miejsce- Mateusz Trzęsała- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu
3 miejsce- Bartosz Gawęda- I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu
Dyrektor GCK Józef Szałwia podkreślił podczas oficjalnego otwarcia turnieju, że wszyscy uczestnicy powinni się czuć zwycięzcami, choćby dlatego, że zdecydowali się oderwać w sobotę od komputerów i telewizorów i zdecydowali się na grę w szachy. Zwrócił także uwagę na to, że Gminnemu Centrum Kultury bardzo zależy na popularyzowaniu gry królewskiej nie tylko ze względu na potrzebę zorganizowania wolnego czasu, ale także ze względu na walory wychowawcze i kształtowanie u dzieci myślenia logiczno-wyobrażeniowego.
Gminne Centrum Kultury zadbało o nagrody dla wszystkich zawodników biorących udział. Dzięki temu szachiści spędzili sobotę nie tylko na rywalizacji , ale także na wspólnej analizie własnych partii oraz na analizie partii innych adeptów gry królewskiej. Dzięki przyjętej formule uzyskane lokaty nie były istotne, liczył się przede wszystkim udział i wspólna rozrywka intelektualna. W rezultacie nieraz większa radość wypływała z remisu niż z przypadkowej wygranej. Czasem więcej pożytku i nauki płynęło z porażki niż z niejednej wygranej partii.
Szachy są ogólnie coraz bardziej docenianą dyscypliną sportową, także w szkołach. Poza turniejami (w których m.in. krościeńscy szachiści odnoszą sukcesy na szczeblu lokalnym, powiatowym czy wojewódzkim) organizowane są także oficjalne kuratoryjne Olimpiady Wiedzy o Szachach. W ostatniej edycji Olimpiady w 2012 roku, organizowanej przez Małopolskiego Kuratora Oświaty krościeńskie gimnazjum im. Jana Pawła II mogło się poszczycić uczniem- finalistą wojewódzkim. Wszystkie sukcesy szachowe, większe i mniejsze, są zauważane i doceniane. Każdy sukces ucznia jest nie tylko powodem do dumy dla szkoły, radością dla uczniów ale także motywacją do dalszej pracy dla nauczycieli.
Gminne Centrum Kultury w Krościenku także zauważa pozytywne walory "gry królewskiej". Dyrektor GCK Józef Szałwia nie krył satysfakcji z atmosfery panującej podczas rozgrywek. Na zakończenie dzisiejszego turnieju zaprosił krościeńskich szachistów na kolejne zawody już w listopadzie.
Z szachowym pozdrowieniem: Zdzisław Soliwoda
Więcej na temat
komentarze
reklama