Powstaje plan ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Firma KRAMEKO Sp. z o.o. z Krakowa wraz z Burmistrzem Miasta Zakopane i wójtami gmin Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin zapraszają na cykl spotkań dyskusyjnych, dotyczących projektu „Planu ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego uwzględniającego zakres Planu Ochrony Natura 2000 Tatry”. Pierwsze z nich odbyło się w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane.

- Jesteśmy na etapie grupowania materiałów w celu stworzenia projektu planu ochrony parku. Celem planu jest umożliwienie utrzymania w dynamicznej równowadze wszystkich ekosystemów Parku. Instytucją, która z naszą pomocą plan wykonuje jest TPN. Rada Naukowa TPN jest na bieżąco informowana o postępach prac. Cały plan, który powstanie w III kwartale 2014 roku będzie konsultowany z mieszkańcami i radnymi - mówi Ryszard Krynicki. Prezes KRAMEKO dodaje: - Powstawanie tego dokumentu składa się z czterech etapów: pierwszy to zbieranie informacji, drugim są prace w terenie, trzecim - opracowanie projektu i to na tym etapie zaczną się właściwe konsultacje społeczne. Ostatnia faza to zatwierdzenie i uchwalenie planu.

Plan ochrony parku mieści się w grupie planów zagospodarowania przestrzennego. Dokonano już inwentaryzacji w terenie i zaczyna się opracowywanie projektu planu. Jego celem jest utrzymanie w dynamicznej równowadze istniejących ekosystemów.

Koszt opracowania to ok. 2 mln złotych.

Prace nad projektem rozpoczęto w 2011 roku, kiedy wykonane zostały prace przygotowawcze. W 2012 i 2-13 roku wykonano prace inwentaryzacyjne i identyfikacje zagrożeń, określono siedliska roślin i zwierząt na badanych terenach, obiektów kulturowych i istniejącej infrastruktury.

- Już od kilku miesięcy tworzone jest opracowanie, mające być punktem wyjścia do stworzenia planu ochrony TPN. Tymi spotkaniami otwieramy dyskusję i przedstawiamy pierwsze wyniki działań inwentaryzacyjnych – mówi burmistrz Janusz Majcher. - Dokument ten jest bardzo istotny dla samego Zakopanego. Musi on współgrać ze studium zagospodarowania przestrzennego miasta, bo zawarte w nim wytyczne będą oddziaływały również na nie – podkreśla burmistrz Zakopanego.

Podczas spotkania, zgromadzonym przedstawicielom władz samorządowych, Tatrzańskiego Parku Narodowego i zainteresowanym mieszkańcom zaprezentowano najważniejsze zagadnienia związane z zagospodarowaniem przestrzennym Parku i jego otuliny, uwarunkowaniami społeczno-gospodarczymi oraz kwestiami udostępnienia Parku turystom. Podczas otwartej debaty wiele miejsca poświęcono m.in. możliwościom rozwoju infrastruktury narciarskiej na terenie TPN.

Pozostałe trzy spotkania dyskusyjne obędą się:
5 listopada br. o godz. 1700 w Szkole Podstawowej w Kościelisku (Szeligówka 11),
7 listopada br. o godz. 1000 w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej (ul. T. Kościuszki 87),
13 listopada br. o godz. 1000 w remizie OSP w Małem Cichem (Małe Ciche 35).

mat. prasowe, opr. pk/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama