Zniszczonych już 165 domów
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Coraz większe straty w Małopolsce spowodowane są przez osuwiska. Do tej pory zniszczonych zostało ponad 165 domów mieszkalnych.
Szczególnie trudna jest sytuacja w gminie Lanckorona (powiat Wadowicki), gdzie z miejscowości Podhybie, Izdebnik, Laśnica i Skalinki ewakuowano kilkaset osób. Zawaliły się tam 3 domy, uszkodzonych jest 60, z czego 34 w miejscowości Laśnica. Zniszczone zostały linia energetyczna, wodociągowa, gazowa. Osuwiska wciąż się powiększają. Zwały ziemi blokują także koryto potoku Cedron. Spiętrzona woda potoku może zalać kolejne domy. Małopolska policja monitoruje tereny, z których ewakuowano mieszkańców, aby nie dopuścić do kradzieży pozostawionego mienia.Według piątkowego komunikatu Urzędu Wojewódzkiego z godz. 18.30, utrzymuje się tendencja spadkowa na małopolskich rzekach. Stan alarmowy przekroczony jest w 10 miejscach (na trzech rzekach), a ostrzegawczy - w 7 (na pięciu rzekach). W 16 powiatach i gminach obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, a w 26 - pogotowie przeciwpowodziowe.
Poziom wody w Wiśle od rana obniżył się o 49 cm. Obecnie wodowskaz na Bielanach wskazuje 641 cm, o 121 cm powyżej stanu alarmowego. Dzisiaj otwarty został most Nowohucki oraz ul. Nowohucka. Na razie czynna jest lewa jezdnia (jadąc w stronę M1), po jednym pasie w każdym kierunku, natomiast prawa jezdnia jest remontowana. Otwarta dla ruchu została także ul. Tyniecka. Otwarty jest przejazd przez most Dębnicki i most na Dąbiu, co oznacza, że wszystkie krakowskie mosty są przejezdne. Otwarto także tunel pod rondem Grunwaldzkim, obecnie trwają prace nad jego osuszaniem.
Dzisiaj w Małopolsce już tylko w 66 placówkach były zawieszone zajęcia. Najwięcej w powiecie bocheńskim (25) oraz w Krakowie (17). Zajęcia nie odbyły się również w sześciu placówkach w powiecie brzeskim, trzech w powiecie wadowickim, trzech w powiecie dąbrowskim i dwóch w powiecie wielickim.
Ustabilizowała się sytuacja w zbiornikach retencyjnych. Wszystkie zbiorniki, których działanie ma wpływ na stan rzek w Małopolsce odtwarzają rezerwę powodziową. W zbiornikach Tresna, Porąbka i Czorsztyn rezerwa została już odtworzona.
Dziś przy usuwaniu szkód powodziowych pracowało 5715 strażaków i 540 żołnierzy. W Szczucinie dwa helikoptery pomagały w zasypywaniu wyrwy w wale przeciwpowodziowym. Do uszczelniania wałów w województwie użyto już 3 mln worków z piaskiem.
oprac. p/
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
Więcej na temat
komentarze
reklama