Saperzy wysadzili wał w Woli Rogowskiej
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Sytuacja w Małopolsce stabilizuje się, poziom wód w rzekach sukcesywnie się obniża. W miejscowości Wola Rogowska (gm. Wietrzychowice, pow. tarnowski) saperzy wysadzili fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły.
Poziom Wisły na Bielanach wynosi obecnie 555 cm, czyli stan alarmowy jest przekroczony o 35 cm.
W Małopolsce cały dzień trwały prace przy uszczelnianiu przeciekających wałów i usuwaniu rozlewisk. W miejscowości Wola Rogowska (gm. Wietrzychowice, pow. tarnowski) saperzy wysadzili niewielki fragment wału przeciwpowodziowego przy ujściu potoku Kisielina do Wisły. Wyrwa w wale pozwala na odprowadzenie wody z zalanej Woli Rogowskiej i okolic do Wisły. Jest tak niewielka, że jej uzupełnienie po odpłynięciu wody będzie mogło być zrobione bardzo szybko.
Cały czas w gminie Szczurowa (pow. brzeski) przy uszczelnianiu wałów pracuje śmigłowiec wojskowy.
W związku z przewidywanymi przelotnymi opadami deszczu i burzami możliwy jest lokalny wzrost poziomu wody w rzekach, szczególnie w terenach górskich.
Dziś podczas akcji przeciwpowodziowej pracowało ponad 5 tys. strażaków PSP i OSP oraz ponad 300 żołnierzy.
Wszystkie szlaki kolejowe są przejezdne. Nadal zamknięta jest droga krajowa nr 79 w Ławach (na granicy województwa małopolskiego i świętokrzyskiego) oraz 7 odcinków dróg wojewódzkich.
W całej Małopolsce, a szczególnie na południe od Krakowa, pojawiają się nowe osuwiska. Obecnie jest ich już ponad 260.
Stanisław Kracik, wojewoda małopolski spotkał się dziś z Zofią Oszacką, wójtem Lanckorony w powiecie wadowickim. Omawiana była bieżąca sytuacja w gminie oraz sposoby radzenia sobie z osuwiskami. Do tej pory na terenie całego powiatu doszło do 50 osuwisk, obecnie ziemia osuwa się jeszcze w dwóch miejscach. W Lanckoronie sytuacja jest najbardziej dramatyczna. W sumie zniszczonych jest ok. 70 domów. W całym powiecie wadowickim ewakuowanych jest nadal 147 osób. Jak zapewniła wójt Lanckorony, bieżące potrzeby mieszkańców są w tym momencie zaspokojone. Z osuwających się zboczy odprowadzana jest woda. Oszacka straty Lanckorony szacuje wstępnie nawet na ponad 70 mln złotych. - W tym rejonie niezbędne jest wykonanie ekspertyzy geologicznej - podkreśla Stanisław Kracik. - Będziemy pomagać w jej zorganizowaniu. Będzie ona przeprowadzona jak najszybciej, gdy tylko sytuacja na to pozwoli. Podczas spotkania szukano rozwiązań na przyszłość dla mieszkańców Lanckorony. Gdyby okazało się, że stabilizacja osuwiska i remont domów nie jest możliwy, będzie konieczna budowa nowych domów na innych działkach (np. gminnych lub odrolnienie innych działek).
Przekroczenie stanów alarmowych:
Wisła o 82 cm w m. Jawiszowice (granice woj. małopl. i śląsk.)
Wisła o 42 cm Pustynia (powiat oświęcimski)
Wisła o 3 cm w m. Czernichów (powiat krakowski)
Wisła o 35 cm m. Kraków Bielany
Wisła o 44 cm w m. Sierosławicach (powiat proszowicki)
Wisła o 69 cm w m. Popędzynka (powiat dąbrowski)
Wisła o 72 cm w m. Karsach (powiat dąbrowski)
Wisła o 88 cm m. Szczucin (pow. dąbrowski)
Szreniawa o 8 cm m. Biskupice (powiat miechowski)
Przekroczenie stanów ostrzegawczych:
Soła o 57 cm w m. Oświęcim (powiat oświęcimski)
Wisła o 117 cm w m. Smolice (powiat oświęcimski)
Dunajec o 5 cm m. Sromowce Wyżne (powiat nowotarski)
oprac. p/
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
Więcej na temat
komentarze
reklama