14. edycja Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W czwartek, 5 grudnia krakowscy kinomani wyruszą w czterodniową podróż do magicznego świata niemego filmu. W Kinie Pod Baranami startuje bowiem 14. edycja Festiwalu Filmu Niemego – wielkiego święta kina i muzyki, które w tym roku obchodzone jest pod hasłem „Fabryka Snów”.
W związku z tym, w programie krakowskiej imprezy znajdziemy bogaty wybór filmów autotematycznych: Show People (1928) przeniesie widzów prosto na ulice i plany filmowe wielkich wytwórni Hollywood. Spotkamy tam największe gwiazdy kina tamtych lat: Douglasa Fairbanksa, Williama S. Harta, Johna Gilberta, gościnnie występujących w filmie Vidora (który również sam pojawia się w finale). Zobaczymy też "Charlie gra Carmen", "Charlie gra w filmie" (1916) oraz "Sherlock Jr." (1924) i "Człowiek, który kręci" (1928). Filmy te próbują odsłonić tajemnicę kina, poszukując odpowiedzi na następujące pytania: Co to właściwie jest film? Gdzie kończy się kreacja, a gdzie zaczyna rzeczywistość? Czy film jest snem, jak chciał Konrad Eberhardt?W ramach festiwalu zobaczymy filmy przypominające oszałamiającą hollywoodzką karierę wielkiej polskiej aktorki, Poli Negri.
Festiwal rozpocznie projekcja odrestaurowanej kopii "Hiszpańskiej tancerki" – malowniczej opowieści o pięknej cygańskiej tancerce, zrealizowanej w USA w 1923 roku. Widzowie zobaczą też odrestaurowany film Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów. Blok poświęcony Poli Negri zamknie dokument o życiu i twórczości aktorki o znamiennym tytule: Życie jest snem w kinie.
Na specjalne życzenie widzów powtórzony zostanie pokaz filmów dokumentujących życie Krakowa z początku minionego wieku. Ciekawostką festiwalu będzie też adresowany wyłącznie do widzów dorosłych zestaw krótkich filmów o tematyce erotycznej (prezentowany w klubie festiwalowym Bomba na Placu).
Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty – wykonywane na żywo kompozycje, przygotowane specjalnie na tę okazję przez muzyków z Polski i ze świata. Na festiwalowej scenie pojawią się twórcy muzyki improwizowanej (100nka), jazzowej (trio Adrian Konarski, Michał Chytrzyński, Sławomir Berny oraz istniejący od 1962 roku krakowski Jazz Band Ball Orchestra), a także etnicznej i folkowej (Trifonidis Roots Trio, Que Passa, Vladimirska).
/ab
źródło: krakow.naszemiasto.pl
Więcej na temat
komentarze
reklama