Krakowskie gwiazdy bajki piszą . „Każdy Pluszak to historia”
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
Znani krakowscy artyści i dziennikarze, m. in. Dorota Segda, Renata Przemyk, Adam Grzanka i Marek Balawajder, a także blisko trzydzieści innych polskich gwiazd napisało oraz nagrało bajki o niezwykłych bohaterach.
Jak potoczyły się losy Wilka o wielkich zębach i jeszcze większym sercu? Czy Smok Mlekopitek zdobył mleko życia, a Kotce Miszcie udało się uratować ludzkie emocje? Dowiemy się tego, słuchając niezwykłego audiobooka, którego premierę zaplanowano już na 6 grudnia.Limitowaną płytę CD „Każdy pluszak to historia” będzie można otrzymać bezpłatnie wkrakowskiej ikei w mikołajki oraz we wszystkie grudniowe weekendy. Wystarczy tylko przyłączyć się do zbiórki pluszaków dla najmłodszych pacjentów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i przekazać dowolną maskotkę, zakupioną w ikei, do specjalnego pojemnika znajdującego się na terenie sklepu przy Czarodziejskim Lesie Smaland – czyli bawialni dla najmłodszych. W Krakowie rozdanych zostanie w sumie około 2 tys. płyt. Nagrania będą również dostępne dla każdego na stronie www.pluszakidlaedukacji.pl
W „pluszakową” kampanię (trwającą od 10 listopada br. do 4 stycznia 2014 roku) charytatywnie zaangażowało się ponad 30 znanych osób z całej Polski. Aby pomóć dzieciom, które z powodu nieszczęśliwego wypadku lub choroby wymagają interwencji pogotowia, napisały one i nagrały bajki o pluszakach. W Krakowie Marek Balawajder stworzył i opowiedział historię Smoka Mlekopitka, który wyruszył na poszukiwanie mleka życia. Dorota Segda pokazała inne oblicze Wilka z bajki o Czerwonym Kapturku - tak naprawdę miał on nie tylko ogromne zęby i oczy, ale i wielkie serce. Adam Grzanka opowiedział historię Kotki Miszta, która uratowała ludzkie emocje. Renata Przemyk napisała bajkę o wróżce, a blogerzy Lekko Stronniczy - o jednorożcu i smoku, którzy mimo różnic stanowili zgrany duet.
Audiobook „Każdy pluszak to historia” i zbiórka pluszaków dla placówek pogotowia ratunkowego stanowi lokalny wymiar akcji „Pluszaki dla edukacji. 1 euro to majątek”, prowadzonej globalnie przez IKEA oraz organizacje UNICEF i Save the Children. W ramach projektu, jak co roku, IKEA Foundation przekaże na programy edukacyjne dla dzieci (m.in. na rozwój szkolnictwa w Afryce) 1 euro od każdej zakupionej w IKEA pluszowej zabawki lub książeczki dla najmłodszych. Efektem ubiegłorocznej edycji było zebrane 9,3 miliona euro, z czego ponad 200 tysięcy euro pochodziło z Polski.
- Zapewnienie dzieciom dostępu do edukacji to najlepsza inwestycja w ich przyszłość. Przez 11 lat trwania kampanii „Pluszaki dla edukacji. 1 euro to majątek”, dzięki znacznemu wsparciu finansowemu IKEA Foundation, a także zaangażowaniu klientów oraz pracowników IKEA, UNICEF objął pomocą tysiące dzieci z najbiedniejszych krajów na świecie. A to jeszcze nie koniec. Właśnie trwa kolejna edycja tej globalnej akcji, która umożliwi pomoc jeszcze większej liczbie dzieci. Cieszę się bardzo, że w Polsce akcja ma swój dodatkowy wymiar i pluszaki IKEA są także wsparciem dla polskich maluchów, pomagając im przetrwać trudne chwile w czasie jazdy karetką lub pobytu w szpitalu – powiedział Marek Krupiński, dyrektor generalny UNICEF Polska.
W ramach projektu „Każdy pluszak to historia”, oprócz krakowskich artystów, bajki napisali i nagrali też m.in.: Ambasador Dobrej Woli UNICEF Małgorzata Foremniak, olimpijczyk Robert Korzeniowski, wspierający UNICEF od 2008 roku, oraz znane osoby z różnych miast w Polsce – Jolanta Kwaśniewska, Dorota Sumińska, Maciej Miecznikowski, Rafał Rutkowski (Warszawa); Alicja Janosz, Jerzy Skoczylas, Magdalena Kumorek (Wrocław); Jakub Koźba, Kamil Maćkowiak, Monika Kuszyńska, Natalia Jaroszewska (Łódź); Kasia Wilk, Małgorzata Ostrowska, Piotr Reiss (Poznań); Krzysztof Respondek, Marcin Wyrostek, Sabina Jeszka, zespół Myslovitz (Katowice); Julia Kamińska, Monika Pyrek, zespół Golden Life (Gdańsk). Internetową wersję audiobooka wzbogacą też bajki blogerów.
Pluszaki trafią do karetek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, wezmą również udział w specjalnych przedstawieniach dla dzieci, prowadzonych w krakowskich szpitalach przez Teatr Groteska.
- W dniach od 16 do 18 grudnia odwiedzimy małych pacjentów przebywających na oddziałach dziecięcych i przeniesiemy ich w magiczny świat teatru. Bez wstawania z łóżek będą mogli obejrzeć "Bajkę o Szewczyku", a po spektaklu otrzymają świąteczne prezenty. W dziecięce ręce trafią m.in. przybory plastyczne, a także 900 pluszaków ufundowanych przez IKEA Kraków - powiedziała Magdalena Frej, Specjalista ds. organizacji imprez i impresariatu z Teatru Groteska.
W ramach projektu „Pogotowie Teatralne” aktorzy Teatru Groteska odwiedzą dzieci w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym św. Ludwika w Krakowie, w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.
opr. s/
źródło: materiały prasowe
Więcej na temat
komentarze
reklama