Pszczoły i motyle będą mieć hotele w Krakowie

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Hotele dla pszczół i innych owadów zapylających powstaną w ciągu trzech miesięcy w Krakowie. Na początek ma ich być sześć.

Hotele dla dzikich owadów zapylających stawia Greenpeace. W całej Polsce ma powstać sto takich obiektów za 80 tys. złotych, które zebrano podczas akcji "Adoptuj pszczołę". Inicjatywę poparło pięć tysięcy osób. Na razie nie wiadomo, jaki będzie koszt wybudowania jednego hotelu w Krakowie.

- To wszystko zależy od tego, ile wyniesie transport. Jestem jednak pewna, że zmieścimy się w kwocie 80 tys. złotych za wszystkie hotele - mówi Urszula Siemion, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.

Hotele powstaną na ogólnodostępnych terenach zielonych (mogą to być np. parki czy skwery z dostępem do wody i roślin kwiatowych), jednak nieznane są na razie dokładne lokalizacje.

Na początku mieszkańcami hoteli będą pszczoły murarki, później dołączą do nich także inne pszczoły, trzmiele, biedronki, motyle i owady z rzędu muchówek.

- Pszczoły mają uwstecznione żądła. Trzmiele żądlą tylko wtedy, gdy się je ściśnie lub nadepnie. Nie ma obaw, by było to niebezpieczne dla spacerowiczów - dodaje Siemion.

Do końca kwietnia 2014 r. Greenpeace czeka na zgłoszenia od zarządców parków i skwerów, wspólnot mieszkaniowych, otwartych ogrodów działkowych i innych ogólnodostępnych terenów zielonych w miastach wojewódzkich, którzy chcieliby, żeby hotele dla dzikich zapylaczy stanęły właśnie u nich.

Hotele powstaną także w Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Trójmieście, i Zielonej Górze. Pierwszy taki obiekt powstał już w Warszawie.

Konstrukcję hotelu wypełniono naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, słoma, glina, patyki, tyczki bambusowe, suche liście, pokruszone cegły i doniczki gliniane. W przeciwieństwie do tradycyjnego ula, mogą tu mieszkać różne gatunki owadów.

Coraz częściej mówi się o stopniowym wymieraniu pszczół miodnych i innych owadów zapylających. W USA ginie co roku średnio ok. 30 proc. pszczół, w Europie 20 proc. (przy czym istnieją rejony, w których straty sięgają ponad 50 proc.), w Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle. Stawianie hoteli dla owadów ma zapobiec temu zjawisku.

/ab

źródło: mmkrakow.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama