Komisja Europejska: Gratulujemy Polsce tempa i jakości prac

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W środę w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli rozpoczęły się negocjacje dotyczące Umowy Partnerstwa i programów operacyjnych. Małopolskę na tych obradach reprezentował odpowiedzialny za wykorzystanie funduszy unijnych Stanisław Sorys, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

– Polska jest pierwszym krajem członkowskim, który przedstawił projekt Umowy Partnerstwa. Analogiczny dokument złożyło jak na razie tylko 10 z 28 państw UE. Projekt Umowy Partnerstwa został przekazany przez polski rząd już 10 stycznia 2014 – gratulowała Charlina Vitcheva, dyrektor DG REGIO.

Umowa Partnerstwa to dokument strategiczny, określający kierunki interwencji trzech polityk unijnych w Polsce: Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa. Celem negocjacji jest wypracowanie optymalnego i zaakceptowanego przez KE wykorzystania środków z funduszy unijnych przez Polskę w nowym okresie programowania 2014-2020.

Uwagi do dokumentu zostały oficjalnie przekazane na ręce Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Marcelego Niezgody – gospodarza spotkania. Dotyczą one m.in. zorientowania na skuteczność i rezultaty. W związku z tym Komisja oczekuje wprowadzenia mechanizmów koordynujących wszystkie instrumenty i strategie, a także apeluje o większe doprecyzowanie zapisów wykazujących powiązanie Umowy Partnerstwa z celami strategii Europa 2020.

Podczas spotkania poruszana była także kwestia wysokiego bezrobocia i ubóstwa, nierówności między polskimi regionami. KE oczekuje tutaj wykazania lepszego powiązania wydatkowania środków z funduszów społecznych z założeniami strategii Europa 2020.

W ocenie obu stron, jeśli tempo i wysoka jakość prac zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie, a dobry klimat dotychczasowych rozmów pozwala mieć na to nadzieję, Polska ma szanse zamknąć negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Umowy Partnerstwa najpóźniej w połowie bieżącego roku. Dla regionów to bardzo dobra wiadomość, bo przekłada się ona na selekcję i wdrażanie regionalnych programów operacyjnych.

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama