Zakończyły się pre-eliminacje Ogólnopolskiego Mityngu Olimpiad Specjalnych (zdjęcia)

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

NOWY TARG. W Miejskiej Hali Lodowej rozegrane zostały pre-eliminacje IV Ogólnopolskiego Mityngu w Łyżwiarstwie Szybkim Olimpiad Specjalnych. Zawody organizuje Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska - Oddział Regionalny Świętokrzyski.

Medalami i wstążkami dekorował dziś zawodników Andrzej Michalik, który przez lata był nauczycielem wychowania fizycznego w nowotarskim Specjalnych Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1. Organizował cykle Olimpiad Specjalnych Polska i inne imprezy dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Przygotowywał nowotarskich zawodników, którzy odnosili sukcesy na Światowych Olimpiadach.

Historia Olimpiad Specjalnych sięga roku 1987, kiedy to zorganizowana została Światowa Olimpiada Specjalnej w South Bend w stanie Indiana. W skład 11-osobowej reprezentacji Polski weszło troje nowotarżan. Podopieczni Andrzeja Michalika - śp. bracia Jacek i Marian Kulowie zdobyli złoty i srebrny medal.

2 lata później nowotarscy zawodnicy uczestniczyli w Światowej Zimowej Olimpiadzie Specjalnej w Reno w Newadzie. W tym samym roku w Nowym Targu zorganizowana została I Ogólnopolska Zimowa Olimpiada. Znicz zapalał znakomity hokeista Walenty Zientara. Rozegrano wtedy zawody w narciarstwie zjazdowym i biegowym oraz jeździe szybkiej na łyżwach. Z kolei na I Letniej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Specjalnej w Warszawie (marzec 1987 r.) - znicz olimpijski zapalała najwybitniejsza polska lekkoatletka Irena Szewińska, siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich.

Zawodnicy ze SOSW nr 1 w Nowym Targu przez lata brali udział w Ogólnopolskich Olimpiadach Specjalnych. Mottem każdego olimpijczyka specjalnego są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych: "Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku."

Tegoroczne zawody rozgrywane są w Nowym Targu i Suchem (narciarstwo zjazdowe). Jutro - oficjalne zakończenie Ogólnopolskich Mityngów, w których wystartowało 130 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski.

s/ zdj. Michał Adamowski
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama