Obchody 220. rocznicy wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W tym roku przypada 220. rocznica wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej. Z tej okazji w poniedziałek 24 marca odbędą się uroczystości na krakowskim Rynku Głównym, w miejscu w którym Tadeusz Kościuszko złożył słynną przysięgę. Zebrani goście zobaczą m.in. rekonstrukcję historycznego aktu przysięgi.

Do udziału w uroczystościach zapraszają: Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa, Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki oraz gen. bryg. Adam Joks – Dowódca Garnizonu Kraków.

Uroczystości z okazji 220. Rocznicy wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej oraz przysięgi Tadeusza Kościuszki odbędą się 24 marca (poniedziałek). O godz. 9:30 w katedrze na Wawelu (w krypcie św. Leonarda), na sarkofagu Tadeusza Kościuszki złożone zostaną kwiaty.

Główne obchody rozpoczną się o godz. 10:30, na Rynku Głównym (po stronie wieży Ratuszowej). Dowódca Garnizonu Kraków przejmie wówczas meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości i przeglądu pododdziałów. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt rozpocznie się rekonstrukcja historyczna aktu przysięgi Tadeusza Kościuszki w wykonaniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki z Wrocławia.

Po wystąpieniu Prezydenta Miasta Krakowa oraz Prezesa Komitetu Kopca Kościuszki na płycie Przysięgi Kościuszki złożone zostaną kwiaty. Uroczystość zakończy defilada pododdziałów i musztra paradna Orkiestry Wojskowej Garnizonu Kraków.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie XXXVIII Bieg Kościuszkowski Szlakiem Pomników pamięci Tadeusza Kościuszki organizowany przez Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki oraz AZS PK. Bieg rozpocznie się o godz. 12:00 przed Gmachem Głównym uczelni (ul. Warszawska 24). Zawodnicy pobiegną ul. Warszawska, przez pl. Matejki, ul. Floriańską, Rynek Główny i dalej ul. Grodzką, Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi przez ul. Kościuszki, Salwator, ul. św. Bronisławy, al. Waszyngtona na Kopiec Kościuszki.

Tego dnia wstęp na Kopiec Kościuszki oraz wszystkie mieszczące się przy nim wystawy będzie bezpłatny.

Kolejne uroczystości odbędą się w piątek 4 kwietnia o godz. 12:00 przy pomniku Bartosza Głowackiego w Racławicach. Będzie wówczas można wysłuchać wystąpienia prof. Franciszka Ziejki o znaczeniu bitwy pod Racławicami i jej wpływie na losy Powstania Kościuszkowskiego, a także wziąć udział w apelu poległych z udziałem orkiestry i kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego w 220. Rocznicę bitwy pod Racławicami. Do udziału w uroczystościach zaprasza m.in. Racławickie Centrum Wsi Polskiej.

opr. s/

źródło: Kraków.pl

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama