Małe miejscowości stawiają na na turystykę wiejską

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie odbyła się konferencja pn. Wieś dla siebie i dla miasta – sieć wiosek tematycznych „Od Krakowiaków do Górali” która dotyczyła podsumowania wspólnego projektu współpracy realizowanego razem z Stowarzyszeniem „Gościniec 4 Żywiołów” oraz z Nadwiślańską Grupą Działania „E.O.Cenoma”.

Konferencja była podsumowaniem realizacji projektu pn: "Wioski tematyczne pomysłem na innowacyjne produkty turystyki wiejskiej” , realizowanym w ramach działania 421: Wdrażanie Projektów Współpracy przez trzy partnerskie Lokalne Grupy Działania: Stowarzyszenie „Gościniec 4 Żywiołów” z siedzibą w Lanckoronie, Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby z siedzibą w Rabie Wyżnej oraz Nadwiślańską Grupą Działania „E.O. Cenoma” z siedzibą w Szczurowej.

Głównym celem projektu było stworzenie początków sieci 6 wiosek tematycznych (po dwie z terenu każdej Lokalnej Grupy Działania) i wypracowanie dla nich zalążków oferty turystycznej. Oferta ma być przykładem nowego typu turystyki związanej z gospodarka wiedzy i doznań. Jej przygotowanie ma się przyczynić do podniesienia atrakcyjności wiosek oraz uzyskania dodatkowych przychodów dla mieszkańców.

Projekt adresowany był do wszystkich chętnych mieszkańców wybranych miejscowości chcących wzmocnić życie społeczne wsi i pozyskać dodatkowe źródło dochodu. W jego ramach zostały opracowane i wstępnie sprawdzone produkty turystyczne wsi. Podstawą tych produktów były zasoby kulturowe, historyczne, przyrodnicze i społeczne wsi.

W trakcie działań projektowych wstępnie zinterpretowano przestrzeń wsi, opracowano scenariusze zajęć i koncepcje wyposażenia miejsc do ich prowadzenia.
Podczas całego procesu powstawania wiosek we wszystkich spotkaniach i szkoleniach brali udział jedni z najbardziej doświadczonych specjalistów od tworzenia wiosek tematycznych Wacław i Maria Idziak. Podczas długich prac z mieszkańcami wiosek wybranych do projektu powstało 6 wiosek tematycznych:
Jastrzębia – Wioska Trzech Wionków, Łazy – Wioska Dobrej Pogody, Raba Wyżna – Wieś Pachnąca Truskawką, Siedlec – Akademia Krakowiaka, Spytkowice – Podhalańskie Gazdowanie oraz Stronie –Wioska Rzemiosł i Umiejętności.

Obecni byli na spotkaniu wójtowie partnerskich gmin, przedstawiciele biur podróży ,osoby zaangażowane w projekt,  pracownicy biur, członkowie obu lokalnych grup działania oraz mieszkańcy. Przedstawiciele z wszystkich wiosek mieli możliwość prezentacji swoich ofert.

Druga część konferencji miała charakter warsztatowy, każdy mógł od strony praktycznej zobaczyć co dana wioska oferuje. Można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, nauczyć się podstawowych kroków tańca góralskiego i krakowiaka, lub zasadzić sadzonki truskawek. Nie zabrakło również poczęstunku w postaci lokalnych produktów z każdej wioski.

- Projekt współpracy jest pierwszym projektem realizowanym wspólnie przez LGD i być może nie ostatnim. Przed nami  koniec realizacji LSR i początek nowego okresu programowania, gdzie mamy nadzieje nadal współpracować przy kolejnych ciekawych projektach. Być może nad kontynuacją powstałych już wiosek tematycznych - zapowiadają organizatorzy.

opr.s/

źródło: material prasowy

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama