Z historią w tle. 13 kwietnia

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

13 dzień kwietnia to niezwykła niedziela. Nie tylko - Kwietna, czy Palmowa lecz także Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Wydaje nam się, że o tej Zbrodni już wszystko co można było napisano i powiedziano. Wspominając tragedię katyńską warto pamiętać o heroicznej pracy komisji technicznej PCK w 1943 roku, która dokonała ekshumacji, badań oraz utworzyła polski cmentarz w Katyniu. Prace komisji odbywały się w trudnej atmosferze. Niemcom zależało na propagandowym charakterze prac.

Potwierdza to Kazimierz Skarżyński sekretarz generalny PCK w okresie II wojny światowej, szef komisji PCK w Katyniu w 1943 w swoim Poufnym Raporcie o Zbrodni Katyńskiej." Już przy odlocie oraz wciągu całej bytności byliśmy otoczeni aparatami, fotograficznymi i filmowymi stanowiącymi istna plagę. Jeszcze podczas podróży zarządziłem, aby przedstawiciele PCK trzymali się zawsze razem. Nie wdawali się w niepotrzebne rozmowy z Niemcami, nie siadali przy jednym stole i przy zdjęciach tworzyli zawsze zwartą grupę i o ile możliwe oddzielną" - pisze Skarżyński.

Poufny Raport o zbrodni katyńskiej to cenny dokument bezsprzecznie dowodzący winy NKWD. Polski wywiad, AK, władze polskie na Zachodzie, a także rządzący z Wielkiej Brytanii i USA otrzymały od Skarżyńskiego rzetelny i rzeczowy opis zbrodni. Gdy ujawniona prawda nie była na rękę nowym władzom w Polsce, Skarżyński musiał się ukrywać. Poszukiwany był nie tylko przez NKWD ale i służby bezpieczeństwa PRL-u. W końcu potajemnie wyjechał z Polski. Zmarł 10 czerwca 1962 roku w Calgary w Kanadzie.

Pamiętajmy o tej pięknej postaci. Skarżyńkski za obronę prawdy o zbrodni nigdy już nie wrócił do ojczyzny, za którą tak tęsknił.

Anna Mączka
Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama