Igrzyska Ośrodka Sportowego Szczawnica w Czwórboju Lekkoatletycznym (zdjęcia)

Na stadionie KS „Sokolica” w Krościenku, odbyły się eliminacje Ośrodka Szczawnica do Powiatowych Igrzysk w czwórboju lekkoatletycznym. W zawodach wzięło udział osiem drużyn, po cztery w kategorii dziewcząt i chłopców.

Prawo reprezentowania Ośrodka uzyskały, w obu kategoriach, drużyny - Szkoły Podstawowej Nr 1 w Szczawnicy i Szkoły Podstawowej w Krościenku. Trzecie miejsce zajęły dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Dolnej, a wśród chłopców zawodnicy Szkoły Podstawowej w Sromowcach Wyżnich.

Indywidualnie, najwięcej punktów zdobyła Małgorzata Mędoń, na drugim miejscu sklasyfikowano Monikę Jama - obie reprezentowały SP Nr 1 w Szczawnicy, na trzecim Zofię Maciaś SP w Krościenku. Klasyfikację chłopców wygrał Kacper Zachwieja reprezentant SP Nr 1 Szczawnica, drugie miejsce zajął Dariusz Dyda, trzecie Arkadiusz Głuc – obaj SP Krościenko.

Reprezentacje szkół uhonorowano pucharami. Zawodniczki i zawodników, którzy zajęli miejsca I-III, wyróżniono medalami i dyplomami. Kierownikiem zawodów był Józef Dyda Koordynator Sportu PCK Nowy Targ, sędzią głównym Izabela Bąk.

W czwórboju, sześcioosobowe zespoły rywalizują w czterech konkurencjach: w biegu na 60 metrów, rzucie piłeczką palantowa (do 150 g), skoku w dal (zamiennie może być skok wzwyż) i w biegach - na 600 metrów dziewczęta, na 1000 metrów chłopcy. Indywidualne wyniki przelicza się na punkty (tabele punktowe można pobrać na stronie ZG SZS), suma osiągniętych punktów za cztery konkurencje daje ostateczny rezultat każdego zawodnika. Na wynik drużyny składają się końcowe rezultaty pięciu najlepszych zawodników (z sześciu startujących).

Rywalizacja w czwórboju stanowi podstawę do prognozowania predyspozycji dzieci, na podstawie ich sprawności, do wszystkich dyscyplin sportu. Brak bieżni i zeskoczni w pobliżu szkoły stawia pod znakiem zapytania kompetencje samorządów w zakresie sportu dzieci i młodzieży. Według zapowiedzi Ministra Sportu, od roku 2015 rusza program budowy 200 metrowych bieżni przy Orlikach, oczywiście tam, gdzie jest miejsce.

Klasyfikacja końcowa, dziewczęta:
1. Szkoła Podstawowa Nr 1 Szczawnica – skład: Małgorzata Mędoń , Monika Jama, Oliwia Smolarska, Anna Szczepaniak, Dominika Zachwieja, Anna Tokarczyk, opiekun Jadwiga Piotrowska,