Sytuacja pogodowa w Małopolsce (stan na godzinę 21.00) /zdj./

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

W ciągu najbliższych godzin prognozuje się dalsze intensywne opady deszczu, lokalnie do 70 mm (miejscowo, szczególnie w powiatach tatrzańskim, nowotarskim i suskim – do 100 mm). Opady będą powodować wezbrania rzek, potoków i strumyków, które mogą prowadzić do licznych podtopień. Stany wód w ciekach wodnych będą przekraczać stany ostrzegawcze i alarmowe. Możliwe jest utworzenie się fali wezbraniowej.

Z uwagi na wystąpienie opadów, w rejonach podgórskich o większym natężeniu oraz w związku ze zwiększonymi zrzutami wód ze zbiorników – odnotowuje się podnoszenie stanu wód we wszystkich rzekach, stany alarmowe przekroczone są na 18 i ostrzegawcze przekroczone są na 20 wodowskazach.

Zapobiegawczo na terenie województwa ogłoszone zostały: 6 alarmów przeciwpowodziowe (1 miasto, 1 powiat i 4 gminy) i w 12-ciu przypadkach pogotowie (1 miasto, 4 powiaty i 7 gmin).

Na szczęście nie od notowano istotnych strat. Występują lokalne pojedyncze podtopienia budynków oraz prowadzone są prace związane z udrażnianiem rowów i przepustów.

Ze względu na opady i silne wiatry bez prądu pozostaje 43.743 odbiorców w miastach: Kraków i Tarnów oraz gminach: Nowy Sącz, Nowy Targ, Limanowa, Bochnia, Tarnów, Dąbrowa Tarnowska i Tuchów (pow. tarnowski).

Stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje na terenie:
powiatu tatrzańskiego, miasta Oświęcim, powiatu nowotarskiego, gminy Muszyna, gminy Nawojowa (pow. nowosądecki), gminy Łabowa (pow. nowosądecki), powiatu limanowskiego (pow. limanowski), gminy Chełmiec (pow. nowosądecki), powiatu gorlickiego (pow. gorlicki), gminy Korzenna (pow. nowosądecki), gminy Gródek nad Dunajcem (pow. nowosądecki), gmina Kłaj (pow. wielicki)

Stan alarmu przeciwpowodziowego obowiązuje na terenie:
gminy Zawoja (powiat suski), gminy Szczawnica (powiat nowotarski), miasta Nowy Sącz (powiat nowosądecki), gminy Bobowa (powiat gorlicki), powiatu myślenickiego, gminy Łososina Dolna (pow. nowosądecki).

Prognoza pogody przewiduje iż w piątek czeka nas zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Wysoko w Tatrach opady śniegu. Prognozowana suma opadów na północy województwa od 15 mm do 25 mm, miejscami do 30 mm. Prognozowana suma opadów na południu województwa od 20 mm do 30 mm, miejscami do 50 mm. W partiach szczytowych Tatr prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 25 cm. Temperatura maksymalna od 11°C do 14°, na Podhalu około 8°C, w partiach szczytowych Tatr około 0°C, na szczytach Beskidów od 2°C do 6°C. Wiatr dość silny, chwilami silny, o prędkości do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, północno-wschodni i północny. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, o prędkości do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, północno-wschodni.

W nocy z piątku na sobotę - zachmurzenie całkowite z opadami deszczu. Okresami opady o natężeniu umiarkowanym lub silnym. Wysoko w Tatrach opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Prognozowana suma opadów od 15 mm do 25 mm, miejscami do 40 mm. W partiach szczytowych Tatr prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 25 cm. Temperatura minimalna od 8°C do 10°C, na Podhalu około 6°C, w partiach szczytowych Tatr około -2°C, na szczytach Beskidów od 0°C do 4°C. Wiatr dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 100 km/h, północno-wschodni.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, w okresie obowiązywania ostrzeżenia, w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa, prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności stanów alarmowych. Na Wiśle prognozowany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Na zdjęciach miejscowości z południowej części województwa.

opr.s/ zdj. Podhale24

źródło: UMWM

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama