Uwaga! Wścieklizna w Małopolsce
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
W Małopolsce po raz pierwszy od 7 lat wykryto przypadek wścieklizny. W związku z tym Stanisław Kracik, wojewoda małopolski wprowadził w części województwa, w okolicach miejscowości Bobowa, ograniczenia w poruszaniu się po lasach.
W obszarze zagrożonym wścieklizną właściciele zwierząt powinni trzymać je pod pełną kontrolą, nie wolno także wprowadzać zwierząt do lasów. Jeśli podczas spacerów natkniemy się na zwierzę, którego zachowanie odbiega od normy – np. zwierzę nie ucieka, powinniśmy powiadomić najbliższą lecznicę weterynaryjną, powiatowego inspektora weterynarii albo urząd gminy czy miasta. Wójtowie i burmistrzowie z terenu zagrożonego wścieklizną zobowiązani są do oznakowania go za pomocą tablic ostrzegawczych z napisem „Uwaga. Wścieklizna. Obszar zagrożony.” Tablice powinno się umieścić na wszystkich drogach wjazdowych do obszaru zagrożonego.Urząd wojewódzki apeluje - jeżeli zostaniemy ugryzieni przez zwierzę, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem, a właścicielom zwierząt domowych przypomina, że szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe dla psów, a dla kotów zalecane.
Wojewoda określił teren zagrożony wystąpieniem wścieklizny w okolicach miejscowości Bobowa. Teren ten jest ograniczony: od strony wschodniej drogą łączącą miejscowości Stróżna i Siedliska i dalej z Siedlisk do miejscowości Sędziszowa (gmina Bobowa); od strony północnej drogą łączącą miejscowości Sędziszowa (gmina Bobowa) i Bruśnik (gmina Ciężkowice); od strony zachodniej drogą z Bruśnika w kierunku miejscowości Falkowa (gmina Ciężkowice) do miejscowości Jankowa (gmina Bobowa, w tym w części przebiegającą przez gminę Korzenna); od strony południowej drogą łączącą miejscowości Jankowa i Stróżna (gmina Bobowa).
W obszarze zagrożonym wścieklizną zakazuje się wprowadzania zwierząt gospodarskich i domowych na obszary leśne, polowań i odłowów zwierzyny łownej z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych do badań laboratoryjnych, organizowania targów, pokazów, wystaw i konkursów z udziałem zwierząt, wywożenia psów i kotów bez zezwolenia właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii, przemieszczania zwłok zwierzęcych bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii. Nakazuje się natomiast trzymanie psów i kotów pod pełną kontrolą posiadaczy.
Na terenie województwa małopolskiego w dniach 1 – 10 września zostanie przeprowadzone ochronne szczepienie lisów przeciw wściekliźnie. W tym czasie z samolotów zostanie zrzucona przynęta zawierająca szczepionkę dla zwierząt.
W czasie wykonywania szczepień i w ciągu 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie powinno się wchodzić do lasów, a na polach, terenach przyleśnych, wąwozach i jarach należy zachować ostrożność. Nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a podczas spacerów psy należy trzymać na smyczy i w kagańcu.
Nie wolno dotykać, podnosić ani rozłamywać przynęty. Szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu przez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błony śluzowe ust i nosa. Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy. W razie kontaktu ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższego lekarza lub Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii.
oprac. p/
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki
Więcej na temat
komentarze
reklama