Dzień Kolberga w Krakowie
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
3 czerwca, w rocznicę śmierci Oskara Kolberga, w Krakowie odbędzie się szereg wydarzeń poświęconych pamięci tego wybitnego polskiego folklorysty i etnografa, patrona Roku 2014.
Na Cmentarzu Rakowickim, w miejscu spoczynku Kolberga, zostanie odsłonięty odrestaurowany nagrobek polskiego badacza folkloru. Uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, przedstawicieli instytucji kultury, a także rodziny Oskara Kolberga, rozpocznie się o godz. 13.00 przy kwaterze PAS 47. Poczet sztandarowy oraz krótką część artystyczną przygotuje Zespół Szkół Muzycznych im. O. Kolberga z Radomia. Renowacja nagrobka została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizatorem uroczystości jest Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa.Całodzienne atrakcje związane z obchodami Roku Kolberga 2014 zaplanowało Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie we współpracy z Województwem Małopolskim na Placu Wolnica. Pod hasłem „Kolberg - włącz się!“ organizatorzy zachęcają do zwiedzania, spacerowania, tańczenia i czerpania radości z etnografii.
Już o godzinie 10.00 rozpocznie się maraton głośnego czytania wybranych fragmentów „Dzieł wszystkich“ Oskara Kolberga. Dzieła udostępnione będą także w czytelni pod gołym niebem. Maraton zakończy się o godz. 17.00. Także od godz. 10.00 krakowskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na „Kolbergowską ścieżkę po wystawie stałej“ – z muzyką i specjalnie wydanym, okolicznościowym przewodnikiem.
W samo południe rozpocznie się spacer po miejscach związanych z pobytem Oskara Kolberga w Krakowie. Po „Kolbergowskich Ścieżkach po Krakowie“ oprowadzać będzie Krystyna Reinfuss-Janusz, kustosz Muzeum Etnograficznego.
O godz. 18.00 na placu Wolnica rozpoczną się warsztaty taneczne z Kapelą Kowalski/Maziarz/Murzynowska, a o godz. 20.00 wystąpi Adam Strug z zespołem.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny lub za symboliczną złotówkę. Partnerem imprezy jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej szczegółów na stronie Muzem.
W ciągu całego dnia w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie będzie można zobaczyć wystawę „Oskar Kolberg (1814 – 1890). Kompozytor. Folklorysta. Etnograf”. Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Wsi Radomskiej we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach działań strategicznych związanych z Rokiem Kolberga. Autorem opracowania tekstów i ilustracji jest Katarzyna Markiewicz, zaś opracowania graficznego Zdzisław Słomski.
Wieczorem w Operze Krakowskiej będzie mieć miejsce premiera opery Oskara Kolberga „Król Pasterzy”. Będzie to pierwsze sceniczne wykonanie tej opery w Krakowie. Dzieło sceniczne, niegdyś rekomendowane przez samego Stanisława Moniuszkę, po raz pierwszy wykonane było w roku 1853 w prywatnym salonie muzycznym Faustyna Żylińskiego. W 1858 odbyła się jego premiera w Teatrze Wielkim w Warszawie, po której spektakl był wystawiany jeszcze kilkukrotnie. Od tamtego czasu opera nie była grana na dużej scenie, została wystawiona ponownie w 2004 w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej w Warszawie. Krakowska premiera jest wyjątkową okazją do zapoznania się z tym zapomnianym dziełem i przekonania się, jak dzisiaj odbieramy dawne obyczaje. Spektakl rozpoczyna się o godz. 20.00, a po jego zakończeniu nastąpi oficjalna prezentacja gadżetu Roku Kolberga „Ptascheck whistle” autorstwa Michała Kwasieborskiego cooperativa studio. Praca została wyłoniona w drodze konkursu.
Realizacja „Króla Pasterzy” przez Stowarzyszenie Krakowski Chór Kameralny została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kolberg 2014 – Promesa”. Więcej szczegółów na stronie www.krolpasterzy.pl.
Rok Kolberga 2014 ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 6 grudnia 2013 roku z okazji przypadającej w 2014 roku 200. rocznicy urodzin Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty i etnografa. Rocznica obchodzona jest pod auspicjami UNESCO. Obchody Roku Kolberga 2014 sfinansowane zostały ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Biuro Obchodów Roku Kolberga jest prowadzone przez Instytut Muzyki i Tańca. Program Obchodów realizowany jest we współpracy z Instytutem im. Oskara Kolberga, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Muzeum Wsi Radomskiej, Polskim Radiem, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Związkiem Kompozytorów Polskich, Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym.
Szczegóły dotyczące obchodów Roku Kolberga dostępne są na stronie www.kolberg2014.org.pl.
Na zdj. Grób Oskara Kolberga, fot. przed renowacją Filip Wróblewski, fot. po renowacji Kalina Baster
opr.s/
źródło: material prasowy
Więcej na temat
komentarze
reklama