Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. infułata Stanisława Olszówki (zdjęcia)
Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00
ZAKOPANE. Długoletni proboszcz parafii Św. Rodziny i były dziekan dekanatu zakopiańskiego, ks. Stanisław Olszówka obchodzi w tym roku jubileusz 50-lecia kapłaństwa. W uroczystej Mszy św. wzięli udział księża z całego dekanatu. Życzenia jubilatowi - Honorowemu Obywatelowi Zakopanego - składali przedstawiciele władz samorządowych.
Ks. Olszówka pięć lat temu został infułatem. Ranga ta została mu nadana przez Stolicę Apostolską. To tytuł honorowy, oznacza że nie będąc biskupem, może używać przy obrzędach ubioru biskupiego - między innymi mitry.W tym roku ukończył 75 lat i zgodnie z przepisami - złożył rezygnację z funkcji proboszcza i dziekana.
W uroczystościach wzięli udział także inni księżą świętujący 50-lecie kapłaństwa - xx. Stanisław Szyszka ze Św. Krzyża i Kazimierz Podsiadło z Harendy.
Ks. Stanisław Olszówka urodził się w Juszczynie koło Makowa Podhalańskiego. Studiował w Krakowskim Seminarium Duchownym. Święcenia kapłańskie otrzymał w 21 czerwca 1964 r. w katedrze wawelskiej z rąk JE Ks. Arcybiskupa Karola Wojtyły.
Od sierpnia 1964 do końca czerwca 1969 był wikariuszem w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem (od końca stycznia do czerwca 1969 z polecenia Ks. Kardynała Karola Wojtyły - pełnił obowiązki proboszcza na Harendzie). W latach 1969 – 1979 pracował jako wikariusz w parafii Św. Małgorzaty w Kętach, parafii Św. Klemensa w Wieliczce i św. Wojciecha w Jaworznie. Przez 10 lat był wicerektorem w Krakowskim Seminarium Duchownym, a od 25 marca 1989 do 30 czerwca 2011 proboszczem w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. W latach 1992 – 2012 pełnił funkcję dziekana dekanatu Zakopane.
Był jednym z organizatorów wizyty Jana Pawła II w Zakopanem w czerwcu 1997 r. Jako proboszcz zakopiańskiej parafii doprowadził do renowacji kościoła Najświętszej Rodziny i Starego Kościółka, a także Cmentarza na Pęksowym Brzyzku. Przyczynił się do powołania Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Był organizatorem pielgrzymek do Rzymu (od roku 1978), do Lewoczy na Słowację (od 1995 r.) oraz tradycyjnych pielgrzymek rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej.
Jego staraniem powstała Stacja Opieki "Caritas", nowy budynek Kuchni Św. Brata Alberta przy ul. Nowotarskiej, gdzie także mieści się świetlica dla dzieci z ubogich rodzin. Parafia organizuje dla nich letnie wyjazdy formacyjno - wypoczynkowe.
opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Więcej na temat
komentarze
reklama