Małopolska szykuje się do zimy

Czwartek, 1 stycznia 1970 01:00

Jeszcze w tym tygodniu Małopolskę czekają opady śniegu. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski przypomina o odśnieżaniu dachów budynków oraz usuwaniu sopli. Osoby bezdomne, ubogie i starsze mogą otrzymać darmowy nocleg oraz posiłek, a także bezpłatną pomoc medyczną. W Małopolsce przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w noclegowniach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają ponad 6 tys. gorących posiłków każdego dnia.

W tym tygodniu synoptycy zapowiadają opady śniegu w całej Polsce, a szczególnie w jej południowej części. W związku z tym Urząd Wojewódzki przypomina o odśnieżaniu dachów budynków oraz usuwaniu zwisających z dachów sopli lodu. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach lub zarządcach budynków. Szczególną uwagę należy zwrócić na budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2 tys. m. kw oraz o powierzchni dachów wynoszącej ponad 1 tys. m. kw., m.in. hipermarkety, hale targowe, sportowe, magazyny. Właściciele lub zarządcy takich budynków mają obowiązek przeprowadzić co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada, kontrolę okresową. Ma ona polegać na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i zniszczenie podczas użytkowania obiektu. Sprawdzić należy także instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska, instalacje gazowe oraz przewody kominowe.

Osoby bezdomne, ubogie i starsze mogą otrzymać darmowy nocleg oraz posiłek, a także bezpłatną pomoc medyczną. W Małopolsce przygotowanych jest ponad 1300 miejsc w noclegowniach i schroniskach. Kuchnie i jadłodajnie zapewniają ponad 6 tys. gorących posiłków każdego dnia. W Małopolsce działa 14 noclegowni (441 miejsc) oraz 29 schronisk, hosteli dla osób bezdomnych (881 miejsc) oraz 63 ośrodki wsparcia doraźnego. Wiele z nich oferuje również pomoc psychologiczną oraz prawną. Osoby bezdomne i ubogie mogą otrzymać gorący posiłek w 42 jadłodajniach. W Małopolsce działa również 9 łaźni. Jest też 9 punktów medycznych, gdzie osoby ubogie i bezdomne mogą skorzystać z pomocy medycznej, a w niektórych otrzymać bezpłatne leki. Ponadto osoby potrzebujące pomocy mogą uzyskają wsparcie w powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej oraz ośrodkach interwencji kryzysowej. Bezdomni, którzy potrzebują pomocy, powinni zgłaszać się do miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Mieszkańcy Małopolski, którzy zauważą takie osoby, powinni poinformować Straż Miejską lub policję, (dzwoniąc pod numer alarmowy 112).

Szczegółowy wykaz miejsc, w których bezdomni i ubodzy mogą uzyskać pomoc, znajduje się na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego: www.malopolska.uw.gov.pl w zakładce „Sprawy społeczne”.

W sumie wojewoda małopolski planuje przekazać w tym roku 525 tys. zł na pomoc dla osób bezdomnych. Pieniądze z budżetu państwa przekazywane są w drodze konkursów. Mają one na celu wspieranie organizacji pozarządowych, kościelnych, które prowadzą schroniska, jadłodajnie, noclegownie dla bezdomnych oraz pomagają osobom bezdomnym w pokonywaniu trudności życiowych i wspierają ich w powrocie do życia społecznego i zawodowego. Konkursy adresowane są również do tych instytucji, które organizują punkty pomocy m.in. medycznej i sanitarnej.

oprac. p/

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

Więcej na temat
komentarze
reklama
reklama